HastalıklarSindirim Sistemi

Zehirli Apandisit Nedir?

Apandisit, kalın bağırsağın başlangıcında uzanan ve yaklaşık 9 cm uzunluğundaki içi boş bir organımızdır. Apandis bağışıklık sistemi için antikor üreten dokular yer almaktadır, ancak şu ana kadar tam olarak fonksiyonu açığa çıkartılamamıştır.

Tek bildiğimiz şey ise eğer ameliyat ile alınırsa, noksanlığı herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Apandisitte hasta karnında ve özellikle sağ kasığına doğru geçmeyen, inatçı bir ağrı hissedebilir. Genelde de acile karın ağrısı şikâyetiyle başvurur hastalar. Apandisit tablosu yaklaşık olarak 15-20 insanda bir görülebilen, cerrahi gerektiren acil bir durumdur. Yirmili yaşlar civarında daha sık görülmektedir.

Apandisit ameliyatından niçin apandis alınmadan ameliyat sona ermez?

Apandis normalde, eğer enfeksiyonu yoksa solucana benzer, yumuşak bir haldedir, ancak enfeksiyon tablosu oluşmuşsa, yani apandisit meydana gelmişse şiş bir haldedir. Dolayısıyla bir cerrah karnı açtığında hastayı buraya getiren sebebin ne olduğunu görecektir. Ancak eğer bir apandisit durumu bulunmuyorsa yani enfeksiyon tablosu yoksa da, cerrah bu apandisi almaktan zorundadır. Peki neden doktor sağlam bir organı çıkarıp atar. Bunun çok basit bir nedeni var aslında, eğer doktor bu apandisi normal diye almazsa ve hastaya kapatırsa, bu olaylardan yıllar sonra, bu sefer gerçek bir apandisit tablosu olursa, bu sefer cerrah ameliyat izine bakarak bu hastanın apandisinin alındığını düşünüp tekrar ameliyat yapmayacaktır.
Yukarıdan sayılan sebeplerde dolayı, apandisit için bir hasta yatırıldıysa apandisi alınmadan ameliyat masasından kalkamaz.

Apandisit Tedavi Edilmezse Ne Olur? Zehirli Apandisit nasıl oluşur?

 

Apandisit her zaman tıbbi acil olarak kabul edilen bir durumdur. Eğer tedavi edilmez ise, iltihaplı bir hal alan apandis patlayarak, içindeki iltihabı karnın içine boşaltacaktır. Buda karın iltihabı olarak bilinen, peritonit tablosuna yol açacaktır. Bu durum apandisit tablosundan daha ciddidir, hasta karnın her tarafından şiddetli bir ağrı hissedecektir. Eğer gerekli olan antibiyotik tedavisi ivedi bir şekilde başlanılmaz ise hastanın hayatı tehlikeye girebilir.

 

Apandisitin Nedeni Nedir?

Kalem şeklinde olan, bir tarafı kapalı, diğer tarafı ise kalın bağırsağa açılan bu organın ağzı gaita, yabancı cisim veya kanser nedeniyle tıkanması durumunda apandisit tablosu ortaya çıkar. Bu tıkanma enfeksiyon nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)