EnfeksiyonHastalıklar

Yanlış Lens Kullanımının Sonuçları

Dünyaca ünlü tıp dergisinde yayımlana vaka lens kullananları şaşkınlık içinde bıraktı. 41 yaşındaki İngiliz kadın yanlış lens kullanımı sonucunda güzünde görme fonksiyonun nerdeyse kaybedecek duruma geldi.

Acanthamoeba Keratitis ismi verilen enfeksiyon ile hastanın gözünün etkilendiği tespit edildi. Bir tür parazitin neden olduğu bu enfeksiyon neticesinde hastanın görmesi %10 düzeyine gerilediği tespit edildi.

Kontakt lens kullananlarda görülen ve katarakta neden olarak görme kaybına neden olan bu hastalık, sıklıkla kullanım hatasına bağlı olarak görülmekte. Doktorlar, temizliğe ve kullanım kurallarına dikkat edildiğinde herhangi bir sorun çıkartmayan kontakt lens kullanımında, ingiliz kadının uzun süreli kullanıma uygun olmayan lens tipini yüzme ve duş esnasında kullanımı sonucunda bu enfeksiyona yakalandığını tespit ettiler.

Hastanın tedavisi yapıldıktan sonra, keratoplasti ve antibiyotik tedavisi, hastanın gözündeki yanma ve batma şikayetleri geçti ancak görme kaybı kısmı şekilde iyileşti.

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı