Enfeksiyon

Uyuz tedavisinde majistral ilaçlar

Sağlık bakanlığının yeterli uyuz ilacı bulunduğunu iddia etmesine rağmen eczanelerde uyuz ilacı tedarik etmekte zorluk çektikleri haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılmakta. Ancak Türk Eczacılar birliğinden halen konuyla alakalı bir açıklama gelmiş değil.

İlaç temin edilemeyince son çare olarak eczacılar kendi hazırladıkları majistral ilaçlar ile hastaların imdadına yetiştiler. Uzmanların birleştiği görüş ise salgın olarak ortaya çıkan uyuz hastalığının piyasadaki ilaçlara direnç göstermesi tedavi süresini uzatmakta ve hastalığın daha çok insana yayılmasına neden olmaktadır.

Hastalığı bir etnik gruba, cinsiyete mal etmek yanlıştır ve bu hastalık tüm sosyo-ekonomik düzeylerde görülebilmektedir. Özellikle toplu yaşamın sık görüldüğü ortamlarda risk artarken, bağışıklık sistemi kötü durumda olanlarda da risk artmıştır. Hastalıkla maruz kalmak için 15 dakikalık bir süre yeterli kabul edilmektedir.

Hastalığın en sık belirtisi olan kaşınma, hastalık etkeni olan parazite maruziyetten yaklaşık olarak 3-6 hafta sonrasında görülmeye başlamaktadır. Kaşıntı geceleri artmakta ve sıcak banyo sonrasında şiddetlenmektedir. Kaşıntının en sık rastlandığı bölgeler ise el parmak araları, koltuk altları, genital bölgeler, bel bölgesi, ayaklar ve kalçadır.

Tedavide çamaşırlar ve yatak çarşafları 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir. İlaç tedavisi başlandıktan sonra yaklaşık 3-5 hafta süresince bulguların devam edebileceği unutulmamalıdır. Bu tedavi aynı ortamı paylaşan tüm aile bireylerine uygulanmalıdır.

Uyuzdan korunmak için yatılı okullar, yurtlar, bakımevleri ve yatakhanelerde yaşayan insanlar hijyenlerine dikkat etmelidirler. Korunmak için ortak eşya kullanımından kaçınılmalı, nevresim, havlu, iç çamaşırı gibi eşyaların temizliğine dikkat edilmelidir.

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Bunlarda ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı