Çocuk HastalıklarıGebelik

Sezeryanla Doğan Bebekleri Bekleyen Tehlikeler

Dünya sağlık örgütünün uzun yıllardır savunduğu görüş, sezaryan doğumların normal doğumlara oranının %10-15 oranında olması gerektiğidir. Son 30 yıldır sezaryan doğum oranı ise özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde son derece artmış durumdu. Ancak gerekli olduğu durumlarda bir cerrahi girişim olan sezeryan işlemi hayat kurtarabilmekte. Aşağıdaki OECD ülkelerinde yapılan sezeryan oranlarını gösteren tablodan da anlaşılabileceği gibi bu ülkeler içinde %53 ile Türkiye önde gitmekte. Finlandiya, Norveç ve İsrail gibi gelişmiş ülkelerde ise sezaryan girişimin normal doğuma oranı %15 seviyelerinde izlenmekte.

Sezeryan yöntem ile normal doğum ile dünyaya gelen çocuklar arasındaki sağlık yönünden farklılıklar son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmekte. Son araştırmalara göre sezaryan ile doğan bebeklerde otizm ortaya çıkma oranı normal doğuma göre yüzde 21 daha yüksek seyretmekte.

Yine başka bir çalışmada, normal doğum ile sezaryan doğum ile dünyaya gelen çocukların öğrenme kapasiteleri arasında farklılıklar bulundu. Yapılan çalışmada sezaryanla yaşama gelen çocukların gramer, matematik, okuma ve yazmada normal doğan çocuklara göre yaşamlarının ileriki safhalarında gecikme gösterdikleri tespit edildi.

Dünya genelinde 20 yıl süren, 5 farklı ülkeyi içeren ve 5 milyon doğumun incelendiği geniş kapsamlı araştırmada 31 bin çocukta otizm tespit edildi. Sezaryan doğumun normal yoldan doğuma göre yüzde 26 oranında daha fazla oranda otizmli çocuk görülmesine neden olduğu tespit edildi.

Bu çocuklarda otizmin ve öğrenme güçslüğünün yanı sıra, dikkat eksikliği sendromu ve astım gelişme riskinin artmış olduğu tespit edildi.

Peki sezeryan ile doğan çocuklarda neden daha fazla oranda bu sağlık sorunları görülmekte, ne yazıkki bunun cevabı çok net değil. Ancak bir teoriye göre normal yoldan dünya geliş sırasında bebeklerin annelerin cildine daha fazla temas etmeleri sonucunda, bağırsak floralarının (bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler) doğum kanalındaki floradan etkilenerek şekillenmesi olduğu öne sürülmekte.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)