Çocuk HastalıklarıEnfeksiyon

Menenjit nedir

Menenjit sıklıkla karşılaşılmayan, erişkinlerde ve çocuklarda görülebilen bir enfeksiyon çeşididir. İsmini beyinde enfekte ettiği meninks tabakasından almaktadır. Bu tabaka beyin ve omuriliği içine alıp saran bir yapıdır.

Menenjite virüsler, bakteriler ve funguslar neden olabilmektedir.

Viral menenjit

Viral menenjit ise daha az yaşamı tehdit eden ve pek çok insanın tedavi almadan iyileşebileceği bir hastalık türüdür.

Bakteriyel menenjit

Bakteriyel menenjit yaşamı tehdit eden bir hastalıktır ve yakın temas halindeki bireylerden birbirlerine geçebilmektedir. Eğer zamanında tedaviye başlanılmazsa istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar arasında ölüm ve beyin harabiyeti vardır. Birkaç farklı bakteri tipi bakteriyel menenjit nedeni arasındadır.

  • Streptokokus pnömoni (Pnömokok)
  • Neisseria meningitidis (Meningokok)
  • Listeria monositogenes (yaşlılarda, hamilelerde ve bağışıklık problemi yaşayanlarda görülmektedir.)

Hemofilus influenza (Hib) ismi verilen başka bir bakteri türüde bebeklerde ve çocuklarda Hib aşısı (menenjit) aşısı yaygınlaşana kadar pek çok ölümün sebebi idi. Bu aşıya ilave olarak Neisseria meningitidis ve Streptokokus pnömoni türü bakteriler içinde aşılar bulunmaktadır. Bu aşılar hastalıkla temas riski yüksek olan tüm erişkinler ve çocuklar için tavsiye edilmektedir. Özellikle hac döneminde kutsal topraklara gidecek olan insanlar aşı olmalarına engel bir durum olmadıkça bu aşıyı toplum sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirler.

Bakteriler nasıl menenjite neden olur?

Bu bakterilerden herhangi birisi vicuda ağız, sinüsler veya kulak yoluyla girdikten sonra kana karışırlar. Kana karışan bu bakteriler daha sonra ise beyine ulaşarak hastalığa neden olmaktadırlar.

Menenjit hastası, bu hastalığın bulaşıcı olduğu dönemde öksürme ve hapşırma yollarıyla hastalığı çevresindekilere bulaştırmaktadır. Bu durumda hastalıktan korunmak ve tedavi gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Fungal menenjit

Öte yandan, fungal menenjit adı verilen mantar hastalığında ise genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda görülen bir durumdur. Ayrıca sifiliz, tüberküloz, otoimmün hastalıklar ve bazı kanser ilaçları da bu hastalığa neden olabilmektedir. Mantarların neden olduğu menenjit hastalığıdır, bu mantarlar yenilen mantarlar değil, gözle görülmeyen hastalığa neden olan mantarladır. Fungal memnenjit daha sıklıkla bağışıklık sistemi zayıf insanları etkilemektedir. Örneğin AIDS hastalarında immün sistem zayıfladığında fungal menenjite yatkınlık gösterebilirler.

En çok kimler menenjit olur?

  • Herkes menenjit hastalığına yakalanabilir ancak, aşağıdaki risk gruplarında bu ihtimal artmıştır.
  • 5 yaş altındaki çocuklar
  • 16-25 yaş aralığındaki bireyler
  • 55 yaş üstü bireyler
  • Menenjit hastalığının sıklıkla karşılaşıldığı yere seyahat edenler
  • Yurt veya kışla gibi pek çok insanın aynı anada yaşadığı kapalı ortamlarda
  • Bu kişilere ilave olarak dalağı alınmış bireylerde ve bağışlıklık sistemi hastalarında risk artmıştır.

Hangi ülkelere giderken menenjit aşısı vurulmak gerekir

Menenjit pek çok ülkede görülmektedir, ancak en sık olarak Sahra altı Afrika ülkelerinde görülme ihtimali fazladır. Senegal’den Etiopya’nın doğusuna kadar her yıl yaklaşık olarak bu bölgede 30 bin yeni vaka bildirilmektedir. Bu nedenle buraya giderken veya bu bölge insanlarının gitti hac programlarına katılırken mutlaka aşı yaptırarak gitmek gerekir. Bu hem sizin memenjit olmanızı önleyecek hem de hastalığı yakınlarınıza ve ülkemizdeki diğer insanlara bulaştırmanızın önüne geçecektir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)