İlaçlar

KUDUZ AŞISI KİME YAPILIR

Kuduz aşısıyla çalışan laboratuvar personeli, karantina istasyonlarında çalışanlar, hayvan bakıcıları, veterinerler ve enfekte olabilecek vahşi hayvanların ısırmasına maruz kalabilecek alan personeli, bazı liman görevlileri, yarasa ile uğraşanlar ve kuduzlu hastalarla yakın temasta bulunabilecek sağlık personeli gibi yüksek risk altında olan kişilere, maruz kalmadan önce profilaktik bağışıklama amacıyla insan diploid hücreli kuduz aşısı verilmelidir. Temastan önce bağışıklama ayrıca olağan üstü riskle karşı karşıya olabilecek ve enzootik (endemik) bölgelerde yaşayan ya da yolculuk yapan kişiler için de tavsiye edilmektedir.

Profilaktik kullanım için, 0., 7. ve 28. günlerde uygulanan 3 dozluk aşı programı ile risk sürüyorsa 2-3 yılda bir uygulanan rapel dozunun iyi bir antikor yanıtı sağladığı bildirilmiştir.

Endemik bölgelere yolculuk yapacak ve hayvan bakıcısı olmayan kişilerde, temastan sonraki tedavinin el altında olması koşuluyla 4 hafta arayla 2 doz uygulanması yeterlidir; risk altında kalmayı sürdüren kişilerde 6-12 ay sonra ve daha sonra 2-3 yılda bir rapel doz uygulanmalıdır.

Maruz kaldıktan sonraki tedavi söz konusu ülkedeki riskin düzeyine ve bireyin bağışıklık durumuna bağlıdır. Tam bağışıklığı olan hastalarda maruz kaldıktan sonraki tedavi için: risk olmayan ülkelerde, genellikle tedavi gerekmez; düşük risk ve yüksek risk olan ülkelerde, 2 rapel doz gereklidir (biri 0. gün, biri 3.-7. günde) Daha önce bağışıklanmamış hastalarda (ya da profilaksisi yeterli olmayan kişiler) temastan sonraki tedavi için: risk olmayan ülkelerde, genellikle tedavi gerekmez; düşük risk olan ülkeler, maruz kaldıktan sonra mümkün olduğunca kısa sürede enjeksiyonlara başlanmalıdır (0., 3., 7., 14. ve 30. günler); yüksek risk olan ülkelerde, düşük risk olan ülkeler gibi, ayrıca 0. günde kuduz immün globülini. Hastanın risk altında olmadığı kanıtlanırsa bu program yarıda kesilebilir.

Kuduz olduğu kuşkusu yüksek olan ya da kuduz olduğu bilinen hastaya bakan personele bağışıklama ünerilmelidir. Bu amaçla farklı yerlerde aynı günde 0.1 ml’lik intradermal 4 doz insan diploid hücreli aşı uygulanması (doğru intradermal teknik ile) önerilmiştir (onaylanmamış veriliş yolu).

Bu diploid hücreli aşıya özgül bir kontrendikasyon yoktur; kuduzun endemik olduğu ülkelerde hasta bir hayvanın saldırısına uğrarsa, saldıran hayvanın kuduz olduğuna ilişkin doğrudan kanıt olmasa da, aşı uygulanması düşünülmelidir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı