Covid19Enfeksiyon

Coronavirüs Salgını

Bir virüs türü olan Koronavirüsler tipik olarak insanlar dahil memelilerin solunum yollarını etkilemektedir. Bu virüsler grip ve SARS virüsleri ile ilişkili olup aynı zamanda sindirim sistemini de etkilemektedirler. İnsan koronavirüsleri ilk olarak 1960’lı yıllarda gribe yakalanmış bir insanın burnundan izole edilmiştir. İlginçtir ki Coronavirüs ismi İngilizce corona yani taç anlamına gelmektedir, bunu ise elektron mikroskop ile bakıldığında taca bekleyen yapısından gelmektedir. Bu virüs diğer grip virüsleri gibi insanları kış aylarından ve özellikle bahar başlangıçlarında etkilemekte.

  • Koronavirüs 2003 yılında buna benzer bir salgında yaklaşık olarak 800 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olmuştu.
  • Çin’in Wuhan kentindeki balık, kuş ve diğer hayvanların satıldığı bir marketten kaynaklandığı tespit edilen bu virüs aynen grip virüsü gibi belirtiler vermekte, örneğin öksürük, ateş, nefes darlığı gibi. Bu virüsle temas eden bir kişi yaklaşık 2 hafta sonra hastalık belirtilerini göstermeye başlamakta.
  • Ancak daha ciddi vakalarda bu virüs zatürreye, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme dahi neden olabilmekte.
  • Şu ana kadar Çin’de yaklaşık olarak 400 insanı etkilenmiş durumda olan mikrop Tayvan, Japonya, Tayland, ABD ve Güney Kore’de dahil olmak üzere pek çok insana bulaşmış durumda.
  • Wuhan kentinde bu hastalık nedeniyle 9 kişi öldü, maalesef tüm dünyayı tehdit eden bu hastalığa karşı herhangi bir aşı şu an için bulunmamakta ve tedaviside bulunmamakta.
  • Ancak tedavisi olmasada insanlar bir muhtemel salgından hastalarla temas kurmayarak, elleri sık yıkayarak ve mümkün olduğunca gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmayarak korunabilirsiniz.
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı