1ilaç

MENTOPİN Efervesan Tablet

Vitamed

 

Etken Madde(ler):

Asetil sistein

 

Piyasa Şekilleri:

600 mg: 20 efervesan tablet, 200 mg: 20 efervesan tablet alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

14 yaşın üzeri ve yetişkinlerde: Günde 3 defa 200 mg veya yatarken tek doz 600 mg yarım bardak suda eritilerek içilir. Çocuklarda 6-14 yaş arası çocuklarda günde 3-4 defa 100 mg yarım bardak suda eritilerek içilir. 2-6 yaş arası çocuklarda günde 2-3 defa 100 mg yarım bardak suda eritilerek içilir. 2 yaş ve altındaki çocuklar günde 1 defa 100 mg doktorun gerekli gördüğü miktar suda eritilerek içilir.

 

 

Endikasyonları:

Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Asetil sisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gastroduodenal ülser durumlarında, ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Mukomodifikatör bronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır.