1ilaç

POSTADOXİNE Tablet

UCB

 

Formüler > M.S.S > Bulantı ve Vertigo > Antihistaminikler > Meklizin

 

 

Etken Madde(ler):

Meklizin HCI 25 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 50 mg

 

Piyasa Şekilleri:

15 tablet

 

 

Kullanım Şekli:

Bulantı hissedildiğinde biraz su ve gerektiğinde bir bisküvi, bir peksimet ya da meyvayla 1 tablet alınır. Daha ağır olgularda sabah uyanırken ek bir tablet önerilir. İnatçı olgularda günde iki kez 1-2 tablet alınabilir. Araç tutmasında, araca binmeden bir saat önce 1-2 tablet alınır. Daha sonra yolculuk süresine ve alınan sonuca göre, 4-6 saatte bir doz tekrarlanır.

 

 

Endikasyonları:

Ameliyat sonrası bulantı ve kusmalar, radyoterapiye bağlı bulantı ve kusmalar, ilaçlara bağlı bulantı ve kusmalar ve araç tutmasına bağlı bulantı ve kusmalarda kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Meklizine ve B6 vitaminine (piridoksin) karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca kapalı açılı glokomda, prostat hipertrofisine bağlı üriner retansiyonda ve astımlılarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Motorlu araç ve dikkat gerektiren gereç kullananlar, yüksek yerlerde çalışanlar, uyuşukluk hakkında uyarılmalıdır. Hastalar alkol almaktan kaçınmalıdır. Ayrıca antipsikotikler, diğer antihistaminikler, trankilizanlar, barbitüratlar, antidepresanlar gibi SSS ilaçları alanlar uyarılmalı ve aynı zamanda kullanılmamalıdır. Bu kombinasyonun güvenilirliği ve etkinliği çocuklarda kesin olarak saptanamadığından 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Meklizinin gebelik kategorisi B'dir. Yani hayvanlarda teratojenik olmakla birlikte, insanlarda teratojenik olduğunu, doğumsal anomali riskini artırdığını gösteren herhangi bir bulgu görülmemiştir. Gebelik ve emzirme sırasında risk-yarar ilişkisi değerlendirilerek kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu , görme bozukluğu ve kabızlık görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antipsikotikler, diğer antihistaminikler, trankilizanlar, antidepresifler, barbitüratlar ve antikolinerjiklerin etkilerini potansiyalize eder.