1ilaç

FURADERM Pomad

Toprak

 

Etken Maddeler:

Nitrofurazon 0.2 %

 

Piyasa Şekilleri:

56 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Lezyonun büyüklüğüne göre alınan miktarlarda ve doğrudan lezyonun üzerine uygulanarak yayılır. Ameliyat sonrası enfeksiyonların önlenmesinde ve geniş yanık alanlarına uygulanmasında üzerine vazelinli gazlı bez kapatılması yapışmayı önler.

 

 

Endikasyonları:

Travmatik lezyonlarda, ameliyat yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında (özellikle anorektal lezyonlara yapılan girişimler ve kolostomiden sonra: abse, osteomiyelit, antraks ve paranisilerin cerrahi tedavisinden sonra) endikedir. Özellikle diğer antibakteriyel ilaçlara rezistans gelişme olasılığı bulunan ikinci ve üçüncü derece yanıklarda tedaviye ilave olarak kullanılabilir. Özellikle geçmişinde rezistans bakteri epidemilerine rastlanılan hastanelerde, bakteriyel kontaminasyonun gref reddine yol açabileceği durumlarda da endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşırı duyarlılığı bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Böbrek yetmezliğinde dikkatle kullanılmalıdır. Topikal olarak uygulanan antibakteriyel ilaçların kullanımı sırasında, seyrek olarak, nitrofurazona duyarlı olmayan mantarların da içinde olduğu bir grup mikroorganizma enfeksiyon oluşturabilir. Böyle durumlarda ya da yerel hassasiyet ve tahriş belirtileri görüldüğünde kullanıma son verilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde dikkatli olunmalıdır. Gebelerde kullanımıyla ilgili yeterli bilgi olmadığından, yarar-risk olasılığı göz önünde tutularak kullanılması önerilir. Emziren kadınlarda ilacın süte geçtiğine ilişkin bir bilgi olmamasına rağmen, kesin kullanılması gerekiyorsa emzirmeye son verilmesi uygun olur.

 

Yan Etkileri:

Seyrek olarak (%1) döküntü, kaşıntı ve lokal ödem gibi değişik derecelerde kontakt dermatit reaksiyonları görülmüştür. Bu allerjik reaksiyonlar semptomatik olarak tedavi edilmelidir.