1ilaç

ELOSALIC Pomad

Schering Plough

 

Etken Maddeler:

Mometazon furoat 0.1 %, Salisilik asit 5 %

 

Piyasa Şekilleri:

45 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Elosalic Pomat, etkilenen cilt bölgelerine, ince bir tabaka halinde, günde bir veya iki defa uygulanmalıdır. Maksimum günlük doz 15 gramdır. Üç haftalık uygulama sırasında veya sonrasında iyileşme görülmeye başladığında, günde iki kez olan uygulama günde bir keze indirilmeli ve daha sonra kademeli olarak sonlandırılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Kronik, orta dereceli ve ağır psoriasis vulgarisin enflamatuvar ve hiperkeratotik manifestasyonlarının giderilmesinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Mometazon furoat, salisilik asit ya da preparattaki herhangi bir bileşene karşı aşırı duyarlılık öyküsü olan hastalarda kontrendikedir. Diğer topikal glukokortikoidlerde olduğu gibi bakteriyel, viral (herpes simplex, varisella, herpes zoster) ya da fungal cilt enfeksiyonları olan hastalarda, eğer birlikte nedensel tedavi uygulanmıyorsa kontrendikedir. Perioral dermatit veya rozaseada kullanılmamalıdır. Aşı sonrası reaksiyonlarda, tüberkülozda ve sifilizde de kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Geniş cilt yüzeyleri tedavi edildiğinde ya da uzun süreli kullanımda dikkatli olunmalıdır. Kapalı teknikle uygulanması önerilmez. Yüz veya kasık ya da intertriginöz bölgelerde kullanılamaz. Oftalmik kullanım için değildir. Aşırı cilt kuruluğu dahil iritasyon geliştiğinde kullanım kesilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Glukokortikoidler cilt enfeksiyonlarını maskeliyebilir, aktive edebilir veya cilt enfeksiyonlarını alevlendirebilirler. Konkomitan cilt enfeksiyonları geliştiğinde uygun bir antifungal ya da antibakteriyel ajan kullanılmalıdır. Eğer olumlu yanıt alınmazsa kullanımı, enfeksiyon yeterince kontrol altına alınıncaya kadar kesilmelidir. Salisilik asit, güneşten koruyucu ajan gibi aktivite gösterebilir. Topikal tedavinin UV terapisi ile kombine edildiği hastalar, fotoprotektif aktiviteyi azaltmak ve böylelikle çevredeki tedavi görmeyen bölgelerde yanık riskini minimuma indirmek amacıyla, UV terapisine başlamadan önce, kalan pomatı uzaklaştırmalı ve tedavi edilecek bölgeyi temizlemelidirler. UV tedavisinden sonra pomat tekrar sürülebilir. Emniyet ve etkinliği 12 yaşın altındaki çocuklarda belirlenmemiştir. Hamilelik kategorisi C'dir. Hamilelikte, çok geniş vücut yüzey alanları tedavi edilirken öncelikle düşük potentli steroidler kullanılmalıdır. Mometazon furoatın, topikal olarak uygulandığı zaman insan sütüne saptanabilir düzeylerde geçip geçmediği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Emziren annelere uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

 

Yan Etkileri:

En sık görülen istenmeyen etki, hastaların %4'ünde uygulama alanındaki hafif ile orta derecede yanmadır.  Kaşıntı hastaların %2'sinde ortaya çıkmıştır. Topikal kortikosteroidlerin kullanımında bildirilen advers reaksiyonlar: Az sıklıkta (%1-0.1): Atrofi, strialar, sekonder enfeksiyon, papülöz rozasea benzeri dermatit (fasiyal deri), ekimozlar, folikülit. Ender (<%0.1): Adrenokortikal baskılanma, hipertrikoz, mometazona karşı duyarlılık, hipopigmentasyon.