1ilaç

NEBIDO Ampul

Schering Alman

 

Etken Maddeler:

Testosteron undekanoat 250 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

4 ml'lik 1 ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Nebido (1 ampul, 1000 mg testosteron undekanoata tekabül eder) her 10-14 haftada bir enjekte edilir. Bu sıklıkta yapılan enjeksiyonlar, birikim yapmadan yeterli testosteron seviyelerini sürdürmek için kafidir. Enjeksiyonlar çok yavaş yapılmalıdır. Nebido kesinlikle intramüsküler enjeksiyon içindir. İntravasal enjeksiyonu önlemek için azami dikkat gösterilmelidir. Tedaviye başlamadan önce serum testosteron seviyeleri ölçülmelidir. İlk iki enjeksiyon arası 6 haftaya kadar indirilebilir. Bu yükleme dozu ile, sabit seviyelere hızla ulaşılır. Ara sıra bir enjeksiyon aralığının sonunda serum testosteron seviyelerinin ölçülmesi uygun olur. Normal sınırların altında serum seviyeleri daha kısa süreli enjeksiyon aralıklarına, yüksek serum seviyeleri ise enjeksiyon aralıklarının uzatılmasını gerektirir. İki enjeksiyon arasında geçen süre önerilen 10-14 haftalık zaman dilimi içinde kalmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Androjenik etkilidir. Erkekte hipogonadal bozukluklarda testosteron replasmanı için kullanılır. Kastrasyon sonrası, önikoidizm, hipopituitarizm, endokrin impotans, libidonun azalması, mental ve fiziksel aktivitenin azalması gibi erkeğin klimakterik semptomları, spermatogenesis bozukluklarından kaynaklanan belli bazı infertilite olguları ve ayrıca testosteron tedavisi androjen yetmezliğine bağlı osteoporoz olgularında da endike olabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Şüphe edilen veya bilinen prostat ve meme kanserinde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Androjene bağlı yan etkiler belirdiğinde tedavi kesilmeli ve belirtilerin kaybolmasından sonra, daha düşük dozla yeniden başlanmalıdır. Androjenler bazan su ve tuz tutulmasına neden olduklarından belirgin ya da gizli kalp yetmezliği, renal disfonksiyon, hipertansiyon, epilepsi ya da migren olguları (veya özgeçmişlerinde bu durumları tanımlayanlar) dikkatle izlenmelidir. Erkek çocuklarda, puberte öncesi, erken epifiz kapanması ya da erken cinsel gelişmeyi önlemek için, androjenler dikkatle kullanılmalıdır. Proteine bağlı iyot (PBI) değerinde klinik önemi olmayan bir düşüş görülebilir.

 

Yan Etkileri:

Priapismus gibi aşırı cinsel uyarı belirtileri, puberte öncesi erkek çocuklarda erken cinsel gelişme, ereksiyonların sıklaşması, penis büyümesi ve erken epifiz kapanması, oligospermi ve ejakulatuar hacim azalması, vücutta tuz ve su tutulması, gibi yan etkiler görülebilir.