1ilaç

PAROMA Poşet

Sanovel

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol)

 

Piyasa Şekilleri:

50 mg: 20 poşet
125 mg: 20 poşet
250 mg: 20 poşet
500 mg: 20 poşet

 

 

Kullanım Şekli:

50 mg poşet; 2-8 yaş çocuklar için önerilir. Günlük mutad doz 2 veya 3'e bölünmüş halde 20-30 mg/kg'dır. 2-4 yaş için: Günde (yaşa göre) 2-3 defa 1 poşet; 4-8 yaş için: Günde (yaşa göre) 2-3 defa 1 veya 2 poşet. 125-250 mg poşet; 8-15 yaş çocuklar için önerilir. Günlük mutad doz 1-3 bölünmüş halde 20-30 mg/kg'dır. 8-12 yaş için: Günde (yaşa göre) 1-3 defa 1 poşet; 12-15 yaş için: Günde (yaşa göre) 2-3 defa 1 veya 2 poşettir. Dozlar minimum 4 saat arayla verilmelidir. Bir poşet içeriği toz üzerine bir miktar ılık veya sıcak su, süt veya meyve suyu ilave edilip karıştırılarak çözülür.

 

 

Endikasyonları:

Baş ağrısı, migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İleri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olanlarda ve daha önce anemisi olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

 

Uyarılar:

Parasetamolün 20 gramdan fazla alınmasında fatal risk vardır. Aktif alkolizm, viral hepatit, karaciğer hastalığı ve ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Kronik alkoliklerde terapötik dozları takiben hepatotoksisite ve karaciğer yetmezliği gelişir. Kronik alkol bağımlılarında güvenli doz saptanamadığından, günde 2 g veya daha düşük dozlar önerilir. Alışılmış terapötik dozlarda kısa süreli olmak şartıyla gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilir. Yüksek dozlarda devamlı kullanımı annede anemiye, yeni doğan bebekteyse fatal böbrek hastalığına neden olabilir.

 

Yan Etkileri:

Deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Barbitüratlar ve diğer antikonvülzanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır. Alkol parasetamolün hepatotoksik etkisini artıracağından birlikte kullanılmamalıdır.