1ilaç

PASTEUR HDCV Aşı

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Kuduz virüsü Wistar Rabies PM/WI 38-1503-3M suşu 2.5 IU/1 doz (1 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 enjektör içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Her uygulamada 1 ml'lik tek dozlar uygulanır. Uygulanacak doz çocuklar ve erişkinler için aynıdır. Kuduzla temastan sonra hemen aşılamaya başlanmalıdır. Isırmanın olduğu gün 0. gün olarak alınır. Temas öncesi kuduz proflaksisi istendiğinde 0, 7 ve 21 (28). günlerde 1 doz uygulanır. 1 yıl sonra 1 doz rapel ile 3 yıllık koruyuculuk elde edilir. Her 3 yılda bir tek doz uygulanır. Temas sonrası kuduz profilaksisi için 0.-3.-7.-14.-28. günlerde 1'er doz aşı uygulanır. Sonrasında her 3 yıl da bir tek doz uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Kuduzla temastan sonra veya temastan önce koruyucu olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Kuluçka döneminde bulunan veya nekahattaki hastalara koruyucu aşı uygulanmamalıdır. Neomisine allerjisi olanlarda da koruyucu aşı dikkatle uygulanmalıdır. Hastalarda ciddi bir ısırık yarası varsa ve yara özellikle, baş, yüz, boyun veya ellerde ise, mukozalar kuduz şüphesi kesin veya ihtimali olan hayvanların salyasıyla bulaşmışsa aşıya ek olarak spesifik serum uygulanmalıdır. İnsandan elde edilen kuduz serumları 20 IU/kg ve hayvandan elde edilen kuduz Ig'i 40 IU/kg olarak uygulanmalıdır. Ig'ler birinci aşıyla birlikte uygulanmalıdır. Enjeksiyonlar farklı yerlere uygulanmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik, lenfadenopati, baş ağrısı, bitkinlik, allerji ve ateş yükselmesi gibi yan etkiler görülebilir.