1ilaç

ACT-HIB Aşı

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Tetanoz proteinine konjuge Haemophilus influenzae Tip b polisakkariti 10 mcg/1 doz (0.5 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 flakon içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Deri altı veya kas içi yolla uygulanır. Uygulama yeri olarak 2 yaşın altındaki çocuklarda uyluğun anterolateral bölgesi, iki yaş üzerindeki çocuk ve yetişkinlerde deltoid bölge seçilmelidir. Act-Hib aşısının rutin pediatrik aşılar ile aynı takvimde, Difteri-Tetanoz-Boğmaca aşısı ile birlikte uygulanması önerilmektedir. 2-6 aylık bebeklere 1 veya 2 aylık aralar ile 3 doz, 3. dozdan 1 yıl sonra rapel; 6-12 aylık bebeklere 1 aylık aralar ile 2 doz, 2. dozdan 1 yıl sonra rapel; 1-5 yaş arası çocuklara 1 doz şeklinde önerilmektedir.

 

 

Endikasyonları:

Haemophilus influenzae tip b bakterilerinin neden olduğu invaziv enfeksiyon hastalıklarından (menenjit, pnömoni, septisemi, sellülit, artrit, epiglotit) korunma amacı ile 2 aylıktan itibaren tüm bebeklere uygulanır. Diğer Haemophilus influenzae serotipleri, N. memengitidis ve S. pneumonia ile meydana gelen menenjitlere karşı koruma sağlamaz.

 

 

Kontrendikasyonları:

Akut, ateşli enfeksiyon hastalıklarında, kronik hastalıkların akut alevlenme dönemlerinde, tetanoz toksoidine karşı aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.