1ilaç

KATALJİN Merhem

Şanlı

 

Etken Madde(ler):

Kafur 50 mg/g, Timol 2.5 mg/g, Anestezin 10 mg/g, Mentol 27.5 mg/g, Huile de myristica 7.5 mg/g, Huile de thuya 7.5 mg/g, Terebentin esansı 50 mg/g, Ökaliptus yağı 15 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

40 g'lık kavanozlarda.

 

Kullanım Şekli:

Gece yatarken göğüs ve sırta sürülerek birkaç dakika hafifçe oğulmalıdır. Üşütmeden ileri gelen hallerde ve nezlede, teneffüs zorluklarında, adi ve boğmaca öksürüklerinde, ses kısıldığında ve balgam söktürmek için bir kap kaynar suya 1-2 kaşık Kataljin Merheminden ilave edilerek, ilaç buharları başa örtülen bir örtü altında teneffüs edilir. Yorgunluktan ileri gelen adi baş ağrılarında alın ve şakaklara bir miktar oğularak sürülebilir.

 

 

Endikasyonları:

Soğuk algınlığına bağlı öksürüklerde, çocukların gece öksürüklerinde, boğmaca, grip, nezle ve üşütmelerde, teneffüs zorluklarında, ses kısıklığına bağlı semptomların giderilmesinde, adi baş ağrılarında, adale sertleşmelerinde etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Preparat içinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Yutulmamalı ve burun deliklerine sürülmemelidir. Israrla devam eden öksürükler ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir. Sigaradan ileri gelen öksürüklerde, astımda, amfizem gibi kronik öksürüklerde kullanılmamalıdır. Aşırı balgamlı öksürüklerde kullanılmamalıdır. İki yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bazı hassas ciltlerde kızarıklık ve kabarma görülebilir.