1ilaç

PEDİTUS Şurup

Sandoz

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 120 mg/5 ml, Gliseril gayakolat (Gayafenesin) 50 mg/5 ml, Pirilamin maleat 6.25 mg/5 ml, Fenilefrin hidroklorür 5 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz 2 yaşına kadar olan çocuklarda 3x1/2 ölçek, 3-6 yaş arası çocuklarda 3x1 ölçek, 6 yaşından büyük olan çocuklarda 4x1 ölçek ve erişkinlerde 4 saatte bir 2 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Nezle, grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş, öksürük ve bronş irritasyonu durumları, burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen her türlü ağrılar, mesela; baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Hepatosellüler yetersizlikte kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Bileşimindeki Fenilefrin HCl nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.Yine bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden, özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir. Sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren 39.5 C dereceden yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik, kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı, bulantı, idrar zorluğu, sedasyon, uyuşukluk, deri döküntüleri, kaşıntı görülür. Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlarda hepatotoksik etki gösterebilir.