1ilaç

HİDRASİT Çiğneme Tableti

Sandoz

 

Etken Madde(ler):

Hidrotalsit 1000 mg

 

Piyasa Şekilleri:

24 çiğneme tableti içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlere yemeklerden 1/2 saat sonra, yatmadan evvel veya mide şikayetleri ortaya çıkınca bir adet 1000 mg çiğneme tableti verilir. 6-12 yaş arasındaki çocuklara yetişkin dozunun yarısı verilir. Mide ve duodenum ülserlerinin tedavisinde, belirtiler sona erdikten sonra en az 4 hafta daha kullanımına devam edilmelidir. Tabletler yutulmadan önce tamamen çiğnenmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Antasit olarak kullanılır. Hiperasidite ile kendini gösteren mide rahatsızlıklarının (yanma, ekşime, şişkinlik, hazımsızlık), dispepsi, gastrit, mide ve duodenum ülserleri, reflü, özofajit ve hiatus hernisinde reflü semptomlarının tedavisinde endikedir. Ayrıca gebelik ve sinirsel hazımsızlıklar ile aşırı yemegin, kahve, alkol, nikotin ve bazı ilaçların sebep olduğu hiperasidite semptomlarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Ağır böbrek harabiyeti olanlarda yüksek dozajlı uzun süreli uygulamalar kaçınılmalıdır.

 

Uyarılar:

Böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klirensi <30 ml/dak) serum magnezyum ve alüminyum düzeyleri düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve yüksek dozajlı uzun süreli uygulamalardan kaçınılmalıdır. Uzun süre kullanıldığında serum alüminyum düzeyi kontrol edilmeli ve 40 µg/ml'yi aşmamasına dikkat edilmelidir. Genellikle bir antasit aldıktan sonraki 1-2 saat içerisinde başka bir ilaç alınmaması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Nadiren yüksek dozlarda hafif bulantı ve gaitada yumuşama görülebilir. Önerilen dozlarda genellikle bu yan etkiler görülmez ve ilaç alımı kesildiğinde kaybolur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tetrasiklin, demir preparatları, digoksin, simetidin, kenodesoksikolik asit ve kümarin türevleri gibi ilaçların absorbsiyonunu etkileyeceğinden bu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Diğer ilaçlar ise 1-2 saat önce veya sonra alınmalıdır.