1ilaç

PANTENOL Plus Krem

Saba

 

Etken Madde(ler):

Dekspantenol (D-pantenol) 50 mg/g, Klorheksidin HCI 5 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Pantenol plus krem deri üzerinde tahriş olmuş bölgeye ince bir tabaka halinde mümkünse hafifçe ovuşturularak sürülür. Yara, yanık, sıyrık ve çatlaklarda; günde 1-2 kez uygulanır. Her emzirmeden sonra meme başlarına sürülür. Emzirmeden önce meme başı su ile temizlenmelidir. Pişiklerde, her bez değişiminde uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Enfeksiyon riski taşıyan her tür yüzeysel yaralar (örn. sıyrıklar, kesikler, çizikler, ragadlar, yanıklar, ağrılı yaralar, dermatitler), ayak ülserleri ve dekübitus ülserleri gibi kronik ülserler, deri enfeksiyonları (örn. ikincil olarak enfekte olmuş ekzema ve nörodermatit), emziren kadınlarda meme başı çatlaklarının tedavisinde ve küçük cerrahi girişimlerde, yaralanmalarda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve delinmiş kulak zarına uygulanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göz ve mukoza membranına temastan kaçınılmalıdır. Enfekte olma olasılığı bulunmayan deri irritasyonlarının tedavisinde kullanılmamalıdır (örn. güneş yanıkları). Bu tür olgularda sadece dekspantenol müstahzarlarının kullanılması önerilir. Meme başı çatlaklarının tedavisinde kullanıldığında emzirmeden önce memenin ilaçtan temizlenmesi gereklidir. Hayvanlarda yapılan üreme çalışmaları fetüs ile ilgili herhangi bir risk ortaya koymamıştır; buna karşın gebe kadınlarda yapılan kontrollü çalışmalar ile ilgili veri bulunmamaktadır. Gebelik döneminde geniş deri alanlarına uygulamaktan kaçınılması önerilir. Emziren kadınlarda kullanılabilir ancak emzirme sırasında aşırı miktarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren allerjik deri reaksiyonları ve yanma gözlenmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Klorheksidin, sabunlar ve diğer anyonik bileşiklerle geçimsizdir. Bir etkileşme olasılığına karşı önlem olarak başka antiseptik maddelerle aynı zamanda kullanılmamalıdır.