1ilaç

OCERAL Sprey

Roche

 

Etken Maddeler:

Oksikonazol 10 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

20 ml'lik vaporizatörlü plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 kez ve özellikle akşamları parmak araları ve saçlı deriye haricen uygulanır. Hasta bölgeye belli bir uzaklıktan ince bir tabaka oluşturacak şekilde püskürtülür. Tedavi süresi en az 3 haftadır. Nüksü önlemek için, lezyonların tamamen iyileşmesinden sonra 1-2 hafta daha tedaviye devam edilmelidir. Mikotik balanit veya vulvit tedavisinde yalnızca krem kullanılabilir.

 

 

Endikasyonları:

Dermatofitlere (Trichophyton ve microsporum türleri), maya mantarlarına (özellikle candida albicans), maya benzeri mantarlarına (pityriasis versicolorda bulunan Malassezie furfur patojeni) ve küf mantarlarına bağlı tüm fungal cilt enfeksiyonlarında, mantar ve Gram (+) bakterilere bağlı mikst enfeksiyonlarda endikedir. Mantar enfeksiyonlarının bulunduğu ekstremitelere (özellikle parmak araları vb) vücut, başın saçlı derisiyle cilt kıvrımlarına (kasık, diz ve kol içi, karın, parmak araları vb) uygulanabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Oksikonazola duyarlı kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gözlere ve mukozalara değdirilmemelidir. Diğer imidazol türevlerinde olduğu gibi uzun süre kullanımda sistemik etkiler ortaya çıkabilir. Duyarlı kişilerde aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir. Gebelerde kesin gerekli görülürse kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bazı nadir olgularda hafif yanma hissi veya belirgin kaşıntı gibi deri reaksiyonları görülebilir.