1ilaç

PAPAVERİN Tablet

Osel

 

Etken Madde(ler):

Papaverin HCl 60 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz 30-200 mg arasındadır. Bu doz 2-4 eşit kısımda uygulanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Periferik vazodilatatör ve müskülotrop spazmolitik etkilidir. Akut vazospastik hastalıklarda (hipertansif ensefalopati, preeklampsi, toksemi), Raynaud sendromu ve Burger hastalığında endikedir. Ayrıca refleks vazospazmı çözmek ve kollateral sirkülasyonu açmak için diğer tedavilere yardımcı terapötik ajan olarak kullanılabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Glokomlu hastalarda ve atriyoventriküler blokta i.v. kullanılmaz. Ağır miyokard yetmezliğinde kullanılmaz (yüksek dozlar tabloyu ağırlaştırır). Papaverine duyarlı kişilerde kullanılmaz.

 

Uyarılar:

Papaverinin sistemik dolaşımdaki vazodilatasyon etkisi miyokarda veya beyine giden kanın daha da azalmasına neden olabilir (steal effect). Damar dışına sızan ilaç irritasyon ve tromboza neden olabilir.

 

Yan Etkileri:

Papaverin dilatör etkisinden dolayı yüzde kızarıklık, başağrısı, terleme, uyuklama, hipotansiyon, başdönmesi, bulantı, kabızlık ve İştahsızlık gibi yan etkilerle, nadiren hepatik sarılık (gözde ve ciltte), görme bulanıklığı ve çift görme, tromboz (enjeksiyon yerinde) gibi yan etkilere de neden olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Levodopanın etkisini azaltabilir. Nikotinin terapötik etkisini antagonize eder. Ringer laktat dahil başka ilaçlarla karıştırılırsa çökme görülür, miks enjeksiyon yapılmamalıdır.