1ilaç

KERASAL Pomad

Orva

 

Etken Madde(ler):

Salisilik asit, Üre (Karbamid)

 

Piyasa Şekilleri:

5 % 50 g
10 % (Fort): 50 g

 

 

Kullanım Şekli:

Günde 1-2 kez deriye, kıl köklerine sürülüp iyice ovularak yedirilir.

 

 

Endikasyonları:

İhtiyosis, palmar-plantar keratozu, liken pilaris, foliküler hiperkeratoz, tilotik el ekzeması, psoriasis, likenleşmiş ekzema gibi pullanan, hiperkeratozlu deri hastalıklarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Salisilik asit veya üreye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Potansiyel toksisite sonucunu doğurabilecek yükselmiş salisilat düzeylerine neden olabilecek ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.12 yaşından küçük çocuklarda, karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlarda, uygulama yüzeyi sınırlı tutulmalı ve hasta salisilat toksisitesi göstergeleri (baş dönmesi, kusma, uyuşukluk hali, işitme duyusunun yitimi, tinnitus, letarji, hyperpnea, diyare, psikolojik dengesizlik) açısından kontrol altında tutulmalıdır. Salisilik asit toksisitesi belirtileri saptandığında kullanıma ara verilmelidir. Küçük çocuklarda ve gebelerde geniş yüzeyle uygulamalardan kaçınılmalıdır. Aşırı iltihabi durumlarda irritasyona neden olabileceğinden bu durumlarda ve derideki pullanma sona erdikten sonra kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Açık lezyonlarda kullanılırsa eritem veya aşırı pullanma görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Çok geniş yüzeylere uzun süreli uygulamalarda, özellikle kapalı bandaj tekniğiyle uygulandığında çeşitli ilaçlarla etkileşebilecek oranda absorbe olabileceği göz önünde tutulmalıdır.