1ilaç

HEXACORTON Krem

Orva

 

Etken Madde(ler):

Prednizolon 21-asetat 0.5 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1-3 defa lokal olarak hastalıklı bölgeye uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Değişik kökenli deri hastalıkları, özellikle geniş yüzeyli dermatozlar, yüz ve çevresinde, pediyatride, kuvvetli kortikoid ile başlangıç tedavisi sonrasında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bütün dermokortikoid preparatlar deri tüberkülozlarında, frengi özellikli deri hastalıklarında, viral enfeksiyonlarda (Varicella ve Vaccinia dahil), mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir. Deri kıvrımlarında, yüzde ve çocuklarda kısa süreli kullanılmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında prensip olarak kullanılmamalı, eğer çok gerekli ise çok kısa süreyle kullanılmalı, geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.

 

Uyarılar:

Dermokortikosteroidler genel olarak aşırı dozlarda uzun süre kullanıldıklarında, vücutta geniş yüzeylere, zedelenmiş cilde tatbik edildiklerinde, ayrıca kapalı bandaj uygulandığında absorpsiyonları artarak istenmeyen sistemik yan etkilere neden olabilirler. Gözle temas ettirilmemelidir.

 

Yan Etkileri:

Kapalı bandaj altında daha yüksek oranda olmak üzere, topikal kortikosteroidler ile ilgili olarak, yanma, batma, irritasyon, kuruluk, follikülit, hipertrikoz, hipopigmentasyon, perioral dermatit, allerjik kontakt dermatit, deride maserasyon, ikincil enfeksiyon, deri atrofisi, vezikülasyon, striae, miliaria, gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Fenitoin, barbitüratlar ve rifampisin ile birlikte kullanıldığı taktirde prednisolonasetatın hepatik eliminasyonu hızlanır, buna paralel olarak farmakolojik etkide azalma görülebilir.