1ilaç

AKNEFUG BP5 Losyon

Orva

 

Etken Madde(ler):

Benzoil peroksit 5 %

 

Piyasa Şekilleri:

50 g'lık plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Başlangıçta müstahzarın %5'lik formu akşamları ince bir tabaka halinde sürülür. İyi tolere ediliyorsa sabahları da uygulanır. Gerektiğinde 2-3 hafta sonra müstahzarın %10'luk formuyla devam edilir. Tedavi süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabilir.

 

 

Endikasyonları:

Yüz ve vücuttaki akne vulgaris in bütün türleri (komedonlar, sivilceler) özellikle papulo pustüloz akne (küçük nodüller ve pustüller). Aynı zamanda inatçı formların sistemik tedavisine ek olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlılık gösteren kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göz ve mukozalara değdirilmemelidir. Benzoilperoksitin aklaştırıcı etkisinden dolayı kirpikler, sakal ve saçlara değdirilmemelidir. Gebelikle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Gebelerde çok zorunlu haller dışında kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde uygulandığında fetusa zarar verip vermediği ya da üreme kapasitesini etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Benzoil peroksit gebelerde sadece eğer çok gerekliyse kullanılmalıdır. İlacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Birçok ilaç anne sütüne geçtiğinden, benzoil peroksit emziren kadınlara uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda güvenirliği ve etkinliği saptanmamıştır.

 

Yan Etkileri:

Lokal kızarıklıklar, hafif yanma hissi ve soyulmalar görülebilir.