1ilaç

ANGİODEL Ampul

(Üretilmiyor)

Organon

 

Etken Madde(ler):

Bensiklan hidrojen fumarat 50 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri: (Üretilmiyor)

5 ml'lik 5 ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 ya da 2 ampul, i.v. veya i.a. yoldan uygulanır. Acil durumlarda, günde 3-4 ampul yapılır. İdrar retansiyonuna eğilimli prostat hipertrofisi olgularında parenteral uygulama azami dikkat gerektirir.

 

 

Endikasyonları:

Dolaşım düzenleyicisi olarak kullanılır. Serebral ve periferik dolaşım bozuklukları, serebral dolaşım azalmasıyla birlikte görülen hastalıklar: Baş dönmesi, baş ağrıları, kulak çınlaması, uyku bozuklukları, ruhi bozukluklar, konsantrasyon kusuru, unutkanlık ve zihinsel çalışma bozuklukları gösteren serebral vasküler skleroz. Bacaklarda arterioskleroz sonucu oluşan dolaşım bozuklukları: Tek taraflı üşüme, baldırlarda gece duyulan kramplar, parestezi, intermitan klodikasyon, istirahat sırasında gelen ağrı ve trofik bozukluklarla birlikte görülen bacakların, arteriyoskleroz sonucu oluşan dolaşım bozuklukları. Diyabetik anjiyopatiler, ulkus kruris, Raynaud hastalığı ve akrosiyanoz gibi fonksiyonel dolaşım bozukluklarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Ağır karaciğer, böbrek ve dekompanse kalp yetmezliği; miyokard enfarktüsü ve apopleksinin akut devreleriyle (ilk 3 gün) AV blokta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Serebral nöbetlere yakın olanlar -özellikle ilacı yüksek dozda alanlar- dikkatle izlenmelidir. Prostat hipertrofisine bağlı artık idrar yapımı olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Bazı seyrek rastlanan durumlarda, tedavi sırasında geçici konvüzyon ve halüsinasyon belirmiştir. Birkaç olguda apoplektiform semptomlara rastlanmıştır. Ciddi doz fazlalığında, genel tonoklonik spazmlar oluşmuştur. Tedavinin kesilmesinden sonra tüm semptomlar geriye dönüşmüştür. Gebe hayvanlarda yapılan deneysel çalışmalarda herhangi bir teratojenik bulgu elde edilmediği halde, gebelik varlığı veya şüphesinde elde edilecek yararlar, fetüse olası riskler gözönünde tutularak değerlendirilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Seyrek olarak midede dolgunluk hissi, gastrik ağrı, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal etkiler görülebilir. Bu belirtiler hafifliklerinden ötürü ilaç kesilmesini nadiren gerektirir. Doz fazlalığında ya da aşırı duyarlı hastalarda, nadiren huzursuzluk, baş dönmesi, aşırı stimülasyon, ellerde tremor veya uyku bozuklukları görülebilir. Aşırı kilo azlığı olan olgularda yan etkilere daha sık rastlanabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antihipertansifler, nitratlar ve diğer vazodilatörlerle özellikle beta blokerlerle sinerjik etkili olup, aktivitelerini kuvvetlendirebilir. Antikoagülan tedavi sırasında, eşlik eden ek tedavi uygulamasında kan pıhtılaşma parametrelerinin ölçülme sıklığını artırmak gerekir. Trisiklik psikotrop ilaçların etkisini kuvvetlendirir. Bu tür ilaçları yüksek dozda kullanan hastaların dikkatle izlenmesi gerekir. Lokal anestezikler, antiaritmik preparatlar ya da beta blokerlerle bir arada kullanılması halinde, kalp fonksiyonunun dikkatle takibi gerekir.