1ilaç

ORGALUTRAN Şırınga

Organon

 

Etken Madde(ler):

Ganireliks 0.25 mg/0.5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

0.5 ml'lik 1 şırınga

 

Kullanım Şekli:

FSH ile kontrollü over hiperstimülasyonuna adet döneminin 2 veya 3'üncü gününde başlanılabilmektedir. Orgalutran (0.25 mg), tercihen FSH uygulamasının 6. gününden itibaren başlanılarak günde tek sefer subkütan yoldan enjekte edilmelidir. Orgalutran FSH ile karıştırılmamalı, fakat her iki preparat yaklaşık olarak aynı saatlerde uygulanmalıdır. Günlük Orgalutran uygulamasına, yeterli büyüklükte ve yeterli sayıda folikül oluşana kadar devam edilmelidir. İki Orgalutran enjeksiyonu ile son Orgalutran enjeksiyonu ile hCG enjeksiyonu arasındaki süre, 30 saati geçmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Ganireliks, hipotalamik-hipofizer-gonadal ekseni hipofizer bezindeki GnRH reseptörlerine kompetitif olarak bağlanmak suretiyle etkileyen bir GnRH antagonistidir. Kontrollü over hiperstimülasyonu (COH) uygulanan kadınlarda prematür LH salgılanmasının önlenmesinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddeye veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık, GnRH veya diğer GnRH analoglarına karşı aşırı duyarlılık, gebelik ve laktasyonda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Alerjisi olmakla birlikte o anda semptom sergilemeyen hastalara güvenli bir şekilde uygulanabilir. Mevcut ciddi alerji semptomları olan hastalara uygulanması tavsiye edilmemektedir. Alerjik reaksiyon oluşması halinde hastaların, doktorla temasa geçmeleri önerilmektedir. Gebelik veya laktasyon sırasında kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Enjeksiyon yerinde cilt reaksiyonuna yol açabilmekte, fakat normal koşullarda bu reaksiyon uygulamadan 4 saat sonra kaybolmaktadır. Nadiren baş ağrısı (<%4) ve bulantı (<%2) rapor edilmiştir. Rapor edilen diğer advers olaylar, destekli üreme tekniklerine (ART) yönelik kontrollü over hiperstimülasyonu ile bağlantılıdır (örneğin karın ağrısı, over hiperstimülasyon sendromu (OHSS), ektopik gebelik ve düşük).