1ilaç

BROMEKSİN Şurup

Ora İlaç

 

Etken Madde(ler):

Bromheksin HCI 4 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik renkli şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlerde: Günde 3-4 defa 2 ölçek (total günlük doz 6-8 ölçek, 24-32 mg). Çocuklarda: 5 yaşından küçüklerde: Günde 2 defa (sabah, akşam) 1 ölçek. 5-10 yaşları arasında: Günde 3-4 ölçek.

 

 

Endikasyonları:

Bronşiyal sekresyonun solunum yollarından kolaylıkla atılmasını sağlayan mukolitik bir ajandır. Trakea ve bronşların birlikte görülen iltihabi durumlarında, kronik bronşitlerde, amfizemli bronşitlerde ve bronşektazide, pnömokonyoz gibi akciğer hastalıklarında mukolitik ekspektoran olarak endikedir. Ayrıca bronkografiden sonra radyoopak maddenin solunum yollarından atılmasını kolaylaştırmak için, göğüs ameliyatlarından sonra hastanın rahatça kraşa çıkarabilmesini sağlamak için endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Bromheksin hidroklorür gastrik mukozal bariyerin devamlılığını bozabileceğinden gastrik ülserli hastalarda dikkatle uygulanmalıdır. Bütün diğer ilaçlar gibi hamilelerde ve süt veren annelerde zorunluluk olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Seyrek olarak gastrointestinal yan etkiler görülebilir, serum aminotransferaz değerlerinde geçici yükselmeler de yine seyrek olarak bildirilmiştir. Çok ender olarak baş ağrısı veya kabızlık yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Çeşitli antibiyotiklerin (eritromisin, amoksisilin, sefatizim, sefaleksin, oksitetrasiklin) bronşiyal sekresyon içerisine diffüzyonunu artırır. Bronşiyal sekresyonu inhibe eden ilaçlarla (atropin ve benzerleri) birlikte verilmesi önerilmez.