1ilaç

BATİODİN Gargara

Ora İlaç

 

Etken Madde(ler):

Polivinilpirolidon iyot (Polividon-iyot) 7.5 %

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Tedavide Kullanımı: Yarım bardak ılık suya 1-2 kahve kaşığı ilave edilir, 30 saniye süresince gargara yapılır veya ağız çalkalanır. Hastalık geçinceye kadar 1-4 saatte bir tekrarlanır. Günlük Ağız Hijyeni: Yarım bardak suya 1 çay kaşığı katılır, gargara yapılır.

 

 

Endikasyonları:

Bakteriler, virüsler, mantarlar tarafından oluşan ağız ve boğaz mukozasının ayrıca diş etinin ateşli enfeksiyon hastalıklarının (örneğin; farenjit, stomatit, aft, herpelik ülserler, pamukçuk, diş eti iltihabı) tedavisinde kullanılır.Ağız ve boğaz boşluğundaki ameliyatlardan önce ve sonra, yaralanmalarda ve soğuk algınlığı hastalıklarında enfeksiyonlara karşı profilaktik tedavi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Nontoksik nodüler guatrda kullanılmamalıdır. Hamilelerde, süt veren annelerde, 6 yaşından küçük çocuklarda, bilinen veya şüpheli iyot hassasiyeti olan kişilerce kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süreli ve geniş yüzey uygulamalarda tiroid hastalarında dikkatle kullanılması gerekir. Bu durumda tiroid fonksiyonu takip edilmelidir. Uzun süreli ve geniş yüzey üzerindeki tedavisinde manifest hipertiroid durum gösteren, özellikle dekompoze kalp yetmezliği olan hastalarda dikkatle kullanılması gerekir. 14 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

İdiyosenkratik mukozal irritasyon ve hipersensitivite reaksiyonları görülebilir. İyodun aşırı absorbsiyonu ile metabolik asidoz hipernatremi, renal fonksiyon bozukluğu gibi sistemik advers etkiler görülebilir.