1ilaç

E-Z-CAT Baryum Sülfat Süspansiyon

Opakim

 

Etken Madde(ler):

Baryum sülfat 49 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

225 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

İçeriği 1 l'lik bir kaba dökün. Suyla total hacmi 900 ml'e tamamlayın. İyice çalkalayın. Elde edilen ürün 900 ml %1.2 a/a BaSO4 süspansiyonudur. Karın incelemeleri için önerilen 30 dakika baryum kullanma protokolü; 300 ml süspansiyon tetkikten 30 dk ve 150 ml tetkikten hemen önce alınır. Karın/Pelvis incelemeleri için önerilen 30 dakika baryum kullanma protokolü; 300 ml süspansiyon tetkikten 30 dk ve 150 ml tetkikten hemen önce alınır. Daha sonra bir baryum eneması yapılır. Karın/Pelvis incelemeleri için önerilen 90 dakika baryum kullanma protokolü; 450 ml süspansiyon tetkikten 90 dk, diğer 300 ml tetkikten 30 dk ve 150 ml tetkikten hemen önce alınır.

 

 

Endikasyonları:

Mide, barsak, kolon ve rektumun radyolojik incelemelerinde röntgen kontrast maddesi olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Çocuklarda, kilo kaybetmiş yetişkinlerde ve kolon rahatsızlığı olan hastalarda rektum yoluyla uygulamada kolon perforasyon riski artmaktadır. Kalp rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda lavman uygulanmasında gerekli önlemler alınmalıdır. Lavman uygulanan kişinin bilinçli olması, brütal hareketlerde barsak perforasyonuna ve bunun sonucu peritonite veya intravazasyon sonucu emboliye neden olabileceği bilinmelidir.

 

Yan Etkileri:

Kabızlık, kardiyak aritmi ve kolonda genişleme gibi yan etkiler görülebilir. Ülseratif koliti olanlarda belirtileri ağırlaştırabilir.