1ilaç

GLUCAGEN Hypokit

Novo Nordisk

 

Etken Maddeler:

Glukagon HCl 1 mg

 

Piyasa Şekilleri:

Plastik kutusu içinde liyofilize toz halinde 1 mg (1 IU) glukagon içeren 1 flakon ve 1 ml steril enjeksiyon suyu ile dolu 1 adet disposabl steril şırınga bulunur. Kullanıma hazır kit halindedir.

 

Kullanım Şekli:

İnsülin veya tabletlerle tedavi edilen diyabetlilerde bazı durumlarda kan şekeri düzeyi çok düşebilir. Ciddi vakalarda hastada bilinç kaybı gelişebilir. Kan şekerinin düşmesi acilen tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Glukagon enjeksiyonu bu durumun tedavisi için kullanılır. GlucaGen 1 mg HypoKit deri altına, kas içine veya damar içine enjekte edilebilir. Enjeksiyon deri altına veya baldır ya da kalça kasının içine yapılır. Tıbbi personel tarafından uygulanması: 1 mg GlucaGen'in tümü 1 ml çözücü ile kullanmadan hemen önce eritilir. 0.5-1.0 mg (kg başına 20 mikrogram) dozda, deri altına, kas içine veya damar içine enjekte edilir. Eğer hasta 10-15 dakika içinde cevap vermezse, intravenöz glukoz uygulanır. Hasta tedaviye cevap verdiğinde, karaciğer glikojenini takviye etmek ve sekonder hipoglisemiyi önlemek için oral yolla karbonhidrat verilir.

 

 

Endikasyonları:

Diyabet tedavisi için oral hipoglisemik ajan veya insülin kullanan hastalarda meydana gelebilecek ciddi hipoglisemik reaksiyonların tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Feokromositoma, glukagonoma ve insülinomada kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Glukagon ancak karaciğerde glikojenin var olduğu durumlarda etkilidir. Bu yüzden açlık, adrenal yetmezliği, alkole bağlı hipoglisemi veya kronik hipoglisemisi olan hastalardaki etkisi beklenenden azdır. Solüsyon içinde lifçikler veya erimeyen partiküller görülürse preparat kullanılmamalıdır. Flakonun kapağı sıkıca kapalı değilse veya plastik kutu açılmış ise paket iade edilmelidir. Gebelik ve laktasyonda özel bir önlem alınması gerekmez. Plasentadan geçmez.

 

Yan Etkileri:

Ciddi yan etki bildirilmemiştir. Nadiren bulantı ve kusma görülebilir. Glukagon bir polipeptid olduğu için teorik olarak aşırı duyarlık olasılığı mevcuttur. Toksisite bildirilmemiştir.