1ilaç

ZADİTEN Göz Damlası

Novartis

 

Etken Madde(ler):

Ketotifen fumarat 0.25 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler , yaşlılar ve çocuklar (3 yaş ve üzeri): Konjunktival kese içine günde 2 defa 1 damla damlatılır.

 

 

Endikasyonları:

Ketotifen bir histamin H1-reseptör antagonistidir. Alerjik konjunktivit semptomlarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İlacın bileşenlerinden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Prensip olarak gözlerde kızarıklık ve enflamasyon durumunda kontakt lens kullanılmamalıdır. Damlatma esnasında gözde kontakt lens bulunmamalı ve ilaç damlatıldıktan en az 15 dakika sonra kontakt lensler takılmalıdır. Konktakt lenslerin yol açtığı irritasyonun tedavisinde kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C'dir. Hamile kadına sağlayacağı yarar fetüs üzerindeki potansiyel riskten fazla ise kullanılmalıdır. İnsanda topik uygulamayı takiben anne sütünde tespit edilebilir oranda bulunmamıştır. Bununla birlikte emziren annelerde ilacın kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Hastanın reaksiyonlarını azaltabileceği için araç ve makina kullanan kişilerin dikkatli olması gerekir.

 

Yan Etkileri:

Arasıra (<%2); görüş keskinliğinde değişiklik, kuru göz, başağrısı, yorgunluk, cilt hassasiyeti ve nadiren; yanma/batma, konjunktivit, subkonjunktival hemoraji, oftalmalji, ışığa duyarlılık, alerjik reaksiyon, ağız kuruluğu ve ekzama görülür.

 

İlaç Etkileşimleri:

Başka bir lokal göz preparatı da uygulanıyorsa, iki uygulama arasında en az 5 dakika süre olmalıdır. Oral ketotifen kullanımı, SSS depresanlarının, antihistaminiklerin ve alkolün etkisini potansiyelize edebilir. Bu olgunun lokal kullanılan göz ürünleri açısından önemi bilinmemektedir.