1ilaç

OPTALİDON Draje

Novartis

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Propifenazon

 

 

Etken Madde(ler):

Propifenazon 175 mg, Kafein 25 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 draje

 

 

Kullanım Şekli:

Drajeler bir içecekle çiğnenmeden yutulmalıdır. Yetişkinlerde bir kerede 1-2 draje, gerekirse bu doz, günde bir veya iki kez tekrarlanabilir, maksimum günlük doz 4 drajedir. 6 yaşın üzerindeki çocuklara bir kerede 1 draje, maksimum günlük doz, yaşa göre 1-2 drajedir.

 

 

Endikasyonları:

Analjezik etkilidir. Çeşitli nedenli baş ağrıları, kas ağrıları, diş ağrısı ve diş çekiminden sonraki ağrılar, ağrıya bağlı uykusuzluk, nevraljiler, fasyal, interkostal, siyatik v.s., romatizmal hastalıklarda akut ağrılar (örn. dejeneratif eklem hastalığı, artrit ve muskulo-skeletal bozukluklar), travmatik veya ameliyat sonrası ağrılar, dismenore, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarındaki ağrılarda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Pirazolon türevlerine aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gebelik sırasında yalnız zorunlu hallerde kullanılır. Pirazolon türevlerine (propifenazon veya fenilbutazon) karşı hassasiyet, ağır böbrek bozuklukları, ağır karaciğer yetmezliği hallerinde dikkatli davranılmalıdır. Ağrılı hallerde kullanılmalı, devamlı ve uzun süre alınmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren allerjik reaksiyonlar ve ayrıca deri reaksiyonları görülebilir. Nadir olgularda pirazolon türevlerine bağlı kan diskrazileri bildirilmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Klinik öneme sahip bir ilaç etkileşimi yoktur.