1ilaç

EFEMOLİNE Göz Damlası

Novartis

 

Etken Madde(ler):

Fluorometolon asetat 0.1 %, Tetrahidrozolin HCl 0.025 %

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Konjunktiva kesesi içine günde 2-3 kez 1 damla damlatılır. Erişkinlerde doz ilk 24-48 saat içinde saatte 1 damlaya kadar artırılabilir.

 

 

Endikasyonları:

Kortikosteroid (fluorometolon) ile vazokonstriktör (tetrahidrozolin) maddenin kombinasyonudur. Şiddetli şişme ve intravasküler enjeksiyonla seyreden akut ve kronik, allerjik, enfeksiyöz olmayan konjunktivit ve keratit; gözün ön segmentinin enfeksiyöz olmayan enflamasyonunda (anterior üveit, episklerit ve sklerit dahil) endikedir. Ayrıca strabotomi, katarakt ve glokom ameliyatlarından sonraki durumlarda ek antimikrobik tedavi amacıyla da kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık, enfeksiyöz konjunktivit veya keratit, dar açılı glokom, kuru göz, korneanın incinme ve ülserleri, herpes simpleks ve diğer viral enfeksiyonlar, oküler mikoz durumlarında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımıyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Gebelerde kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Uygulamadan sonra kısa bir süre hafif bir yanma hissi olabilir. Ancak bu, tedavinin başarısını etkilemez. Fluorometolonun uzun süreli kullanımlarında duyarlı hastalarda göz içi basıncında geri dönüşümlü bir artış olabilir. Göz içi basıncı periyodik olarak kontrol edilmelidir. Uzun süreli kullanım relatif hiperemiye neden olabilir (rebound etkisi). Kortikosteroidlerle uzun süreli tedaviden sonra tek tük olgularda kataraktlar ve korneal kusurlar gözlenmiştir. Oküler dokuda sekonder fungal enfeksiyonların oluşmasını kolaylaştırabilir. Uzun süreli kullanım (özellikle çocuklarda) baş ağrısı ve uyku hali gibi sistemik yan etkilere neden olabilir.