1ilaç

OKACIN Göz Damlası

Novartis

 

Etken Maddeler:

Lomefloksasin 3 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı polietilen şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Alt konjonktival kese içine günde 2-3 kez birer damla damlatılır. Tedavinin başlangıcında 20 dakika içinde 5 damla ya da 6-10 saat süresince her saat 1 damla damlatılır. Tedavi süresi 7-9 gündür.

 

 

Endikasyonları:

Lomefloksasine duyarlı mikroorganizmaların yol açtığı konjunktivit, blefarit ve blefaro-konjunktiviti de içine alan ön segment bakteriyel enfeksiyonlarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aktif bileşene, yardımcı maddelere ya da kinolonlara aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süren antibiyotik tedavileri ikincil mantar enfeksiyonlarının ortaya çıkmasında ya da duyarlı olmayan bakterilerin gelişiminde etkili olabilir. Tedavi süresince güneş ışınlarından ya da UV ışınından korunmalıdır. bakteriyel keratit veya endoftalmit vakalarında endike değildir. 2 veya daha fazla oftalmik preparat kullanıldığında, son uygulamadan en az 5 dakika sonra diğer ilaç uygulanmalıdır. Oftalmik enfeksiyon süresince kontakt lens kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı ile ilgili çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

Kullananların %4.7'sinde damlatmadan sonra az ve geçici yanma bildirilmiştir. Işığa duyarlılık olasılığı mevcuttur. Alerjik reaksiyonlar gözardı edilmemelidir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Uygulamayı takiben veya uygulamadan 15 dakika öncesine kadar çinko gibi ağır metal içeren ve bakteriyostatik oftalmik preparatlar ile kullanılmamalıdır.