1ilaç

MERFEN Çözelti

Novartis

 

Etken Madde(ler):

Benzoksonyum klorür 1 mg/ml, Klorheksidin glukonat 5 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

15 ml'lik polietilen şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Dezenfekte edilecek bölgeye günde 1-2 defa, doğrudan doğruya veya bir kompres kullanarak uygulayınız. Solüsyonun akmasına ve basınç bölgelerinde ya da deri kıvrımlarında birikmesine izin vermeyiniz. Merfen dezenfeksiyonundan sonra, pansuman uygulamadan önce, derinin kurumasını bekleyiniz. Böcek sokmaları: Sokma yerinin üzerine birkaç damla damlatınız ve kurumaya bırakınız.

 

 

Endikasyonları:

Açık lezyonların ve yaraların, çiziklerin, kesiklerin, minör yanıkların [birinci veya ikinci derece, küçük) dezenfeksiyonu ve böcek sokmalarının dezenfeksiyonunda kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Klorheksidine, kuaterner amonyum tuzlarına veya içerisindeki diğer herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır. Klorheksidin glukonat, iç kulağa temas etmemelidir. Bu nedenle, kulak zarının delik olduğu bilinen ya da böyle bir perforasyondan şüphe edilen hastaların dış kulak kanalına asla uygulanmamalıdır. Beyin zarlarına, beyin dokularına veya gözlere temas etmemelidir. Advers etkileri artırabileceğinden, kapalı pansuman altında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göze kazara temas durumunda, gözler bol su ile yıkanmalıdır. Benzoksonyum klorürün veya klorheksidin glukonatın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde olmak üzere, emilimi artıran durumlarda kullanılması durumunda dikkatli olmak gerekir.

 

Yan Etkileri:

Klorheksidin glukonata veya benzoksonyum klorüre karşı aşırı duyarlık reaksiyonları enderdir. Klorheksidin glukonatın kulağa damlatılmasını takiben, ender olarak ototoksisite bildirilmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Klorheksidin, idrarda albümin bakmak için kullanılan test şeritlerinin gösterdiği renk değişikliklerini etkileyebilir. Kanda antibiyotik tayini sırasında etkileşime sebep olabilir. Ağartıcı solüsyonlar (hipoklorit), klorheksidinle temas ettikleri takdirde, kumaş üzerinde kahverengi lekeler meydana getirebilir. Aniyonik türevlerle birlikte kullanılmamalıdır. Mantar kapaklı şişelerde saklanmamalıdır.