1ilaç

LENTARON Depot IM Flakon

Novartis

 

Etken Maddeler:

Formestan 250 mg

 

Piyasa Şekilleri:

1 i.m. flakon ve 2 ml'lik sodyum klorür çözeltisi içeren ampul.

 

Kullanım Şekli:

2 haftada bir 250 mg önerilir. Üst dış kadrana derin gluteal i.m. enjeksiyon şeklinde uygulanır. Her enjeksiyon farklı kalçaya yapılmalıdır. Lentaron, tümörde yeni bir progresyon kanıtlanana kadar verilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Doğal veya yapay olarak meydana gelmiş postmenopozdaki kadınlarda ilerlemiş meme kanserinin tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Premenopozal endokrin durumundaki kadınlarda, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

İstemeden damar içine enjeksiyondan kaçınılmalıdır, çünkü enjeksiyon yerinden dolaşıma hızlı giriş hemen enjeksiyonu takiben acı tat, sıcak duygusu, taşikardi, nefes alamama veya sersemlik gibi belirtilere yol açabilir. Siyatik siniri içine veya yakınına enjeksiyondan da kaçınmak için dikkat edilmelidir. Uygun olmayan enjeksiyon ile ilişkili riskler ağrı ve geçici sinir travmasıdır. Eğer sinir doğrudan zedelenmişse kalıcı veya şiddetli bir risk teorik olarak mevcuttur. Direnç hissedilen bir alana veya daha önceki uygulamadan dolayı enflamasyon görülen alana enjeksiyon yapılmamalıdır. Antikoagülan ilaç alan hastalarda, tüm diğer i.m. enjeksiyonlarda olduğu gibi, enjeksiyon yerinde hematomları veya kanamayı önlemek için dikkatle kullanılmalıdır. Hepatik ve/veya renal yetmezliği olan hastalarda özel çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden ciddi hepatik ve/veya orta-şiddetli renal yetmezliği olan hastalarda kullanımı tavsiye edilmez. Renal fonksiyonu hafif derecede bozuk (kreatinin klirensi 20 ml/dakika’dan az olmayan) hastalarda herhangi bir problem olmaksızın kullanılmıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bazen sersemlik, uyku hali veya halsizlik bildirildiğinden araç veya makine kullanırkendikkatli olmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Lokal yan etkiler: Enjeksiyon yerinde sık sık kaşıntı, ağrı, irritasyon, yanma hissi, ağrılı veya ağrısız şişlik ve granülom, bazen steril abse, ender olarak da hematom gözlenmiştir. Genel yan etkiler: Deri ve uzantılarında bazen döküntü, kaşıntı ve ekzantem, ender olarak saç dökülmesi, yüzde tüylenme; sinir sistemi ile ilgili olarak letarji, uyuşukluk, baş ağrısı, sersemlik, duygusal kararsızlık; damar sistemi ile ilgili olarak bacağın alt kısmında ödem, tromboflebit; endokrin sistemi ile ilgili olarak sıcak basması; ürogenital sistemde vajinal kanama veya leke tarzında kanama, pelvik kramplar, kolpit; sindirim sistemi ile ilgili olarak bulantı, kusma, kabızlık; kas-iskelet sisteminde kas krampları, artralji; solunum sistemi ile ilgili olarak boğazda yanma; ayrıca vazovagal reaksiyona bağlı olarak solgunluk, enjeksiyondan hemen sonra sersemlik, anafilaktoid reaksiyon (döküntü, bulantı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve taşikardi, halsizlik) gözlenmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Diğer antikanser ilaçlar ile kombinasyon şeklinde kullanımına dair bilgi henüz yoktur. Aynı zamanda fenitoin alan bir hastada yüzdeki tüylerin büyümesi artmıştır.