1ilaç

ELIDEL Krem

Novartis

 

Etken Maddeler:

Pimekrolimus 10 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Elidel Krem %1 ince bir tabaka halinde günde 2 defa uygulanır, yavaş yavaş ovuşturarak deriye tamamen emdirilir. Atopik dermatitin (egzemanın) uzun süreli tedavisinde Elidel Krem %1, hastalığın alevlenmesinin önlenebilmesi için atopik dermatit belirti ve semptomları ilk ortaya çıktığı zaman kullanılmaya başlanmalıdır. Belirtiler ve semptomlar devam ettiği sürece, günde 2 defa kullanılması gerekir. Tedaviye ara verildiği takdirde, belirti ve semptomlar ilk ortaya çıkar çıkmaz yeniden tedaviye başlanmalıdır. Elidel Krem %1’i kullandıktan hemen sonra yumuşatıcı preparatlar kullanılabilir. Bu tür yumuşatıcı preparatlar banyo veya duş sonrası Elidel Krem %1’den önce uygulanmalıdır. 3 aylıktan daha küçük bebeklerdeki kullanım değerlendirilmemiştir.

 

 

Endikasyonları:

Bebeklerdeki (3-23 aylık), çocuklardaki (2-11 yaş), adolesan çağındakilerdeki (12-17 yaş) ve erişkinlerdeki atopik dermatit (egzema) belirti ve semptomlarının kısa süreli (akut) ve uzun süreli tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Pimekrolimusa veya yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Akut viral deri enfeksiyonu bulunan bölgelere uygulanmamalıdır. Deride bakteri ya da mantar enfeksiyonu varsa, uygun bir antimikrobik ilacın kullanılması gerekir. Eğer enfeksiyon iyileşmezse pimekrolimus kullanımına enfeksiyon yeterince kontrol altına alınıncaya kadar son verilmelidir. Uygulama yerinde sıcaklık ve/veya yanma hissi gibi hafif ve geçici reaksiyonlara neden olabilir. Bu gibi reaksiyonlar şiddetli olduğunda hasta doktora başvurmalıdır. Gebelik kategorisi C’dir. Gebe kadınlarda kullanılması konusunda yeterli veri yoktur. Topikal uygulanmasından sonra pimekrolimus emilimi minimal düzeyde gerçekleştiğinden insanlardaki potansiyel riskin sınırlı olduğu kabul edilmektedir. Pimekrolimusun topikal uygulama sonrası anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebeğini emziren anneler memelerine uygulamamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kullanan hastaların %19 ve kontrol grubundaki hastaların %16'sı tarafından en sık karşılaşılan advers olaylar uygulama yerindeki deri reaksiyonları olarak bildirilmiştir. Sık sık (%10): Uygulama yerinde yanma hissi. Yaygın (%1-<%10): Uygulama yeri reaksiyonları (irritasyon, kaşıntı ve eritem), deri enfeksiyonları (folikülit). Seyrek (%0.1-<%1): Deri iltihabı, egzemanın şiddetlenmesi, herpes simplex, herpes simplex dermatiti (eczema herpeticum), enfeksiyöz siğiller, uygulama yerinde döküntü, ağrı, parestezi, derinin pul pul dökülmesi, kuruluk, ödem, deri papillomu, çıban gibi reaksiyonlar.

 

İlaç Etkileşimleri:

Aşı cevabı üzerinde herhangi bir etki görülmesi beklenmez. Lokal reaksiyonlar devam ettiği sürece aşı bölgesine uygulanması incelenmemiş olduğundan kullanımı önerilmez.