1ilaç

BELLARGAL Draje

Novartis

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Migren İlaçları > Akut Migren Nöbeti > Ergotamin

 

Formüler > M.S.S > Antiepileptikler > Epilepsinin Kontrolü > Fenobarbital

Önemli:

Bu ürün KONTROLE TABİ olup normal reçete ile verilerek reçete kayıt defterine kaydedilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler):

Belladon alkoloid 0.1 mg, Ergotamin tartarat 0.3 mg, Fenobarbital 20 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 draje

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz yetişkinlerde günde 3 kez 1 veya 2 drajedir. Uyku bozuklukları devam ediyorsa ilaç yatarken alınmalıdır. Çocuklarda yaşa göre günde 1-3 kez 1 draje verilir.

 

 

Endikasyonları:

Nörovejetatif denge düzenleyicisidir. Fonksiyonel ve psikosomatik bozukluklarda: Endokrin sistemde: Menopoz sıkıntıları, dismenore, hipertiroidide yardımcı olarak. Kardiyovasküler sistemde: Kardiyak nevroz, çarpıntı, ekstrasistoller. Merkezi sinir sisteminde: Uykusuzluk, sinirlilik, nörasteni, anksiyete ve gerilim, post-travmatik sendrom, iklim değişikliklerine bağlı bozukluklar, Meniere sendromu. Sindirim sisteminde: Mide ağrıları, gastro-duodenal ülserde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Glokom, prostat hipertrofisi, gebelik ve emzirme, obliteratif damar hastalıkları, ağır miyokard lezyonları, ciddi böbrek ve karaciğer bozuklukları ve porfiriyada kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Angina pektoris varlığında önlem alınmalıdır. Refleksleri zayıflatabileceği için araba ve makina kullananlara dikkatli olmaları söylenmelidir. Bağımlılık yapabilir.

 

Yan Etkileri:

Ağız kuruluğu, görme bozuklukları ve somnolans görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Narkotiklerin, psikotrop ajanların, antihistaminiklerin, hipnotiklerin, sedatiflerin ve alkolün merkezi etkilerini potansiyalize edebilir.