1ilaç

AKTİBOL Ampul

Mustafa Nevzat

 

Etken Maddeler:

Kobamamid 1000 mcg

 

Piyasa Şekilleri:

5 ampul ve 5 adet 2 ml'lik sulandırıcı ampul

 

Kullanım Şekli:

Çocuklar: Gün aşırı 1 ampul i.m. uygulanır. İstenen sonuç alındıktan sonra haftada 1 ampulle önerilen süre tedaviye devam edilir. Erişkinler: Günde 1 ampul i.m. uygulanır. İstenen sonuç alındıktan sonra haftada 1-2 ampulle önerilen süre tedaviye devam edilir.

 

 

Endikasyonları:

Anabolizan etkilidir. Pernisiyöz, makrositer ve hemolitik anemiler, Kronik enfeksiyonlu hastalıklar ve cerrahi müdahalelerden sonra görülen anemiler, kanser ve kronik karaciğer hastalıklarında görülen anemilerde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Kobamamide karşı hassasiyeti olan kişilerde ve Lebers hastalığı (optik sinir atrofisi kullanımdan hemen sonra ortaya çıkabilir) ve gutta kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Ancak doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Habis tümörlerde, hücre mültiplikasyonunun B12 vitamini tarafından kamçılanabilmesi nedeniyle tümoral alevlenme riski göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Böbrek fonksiyonu normal hastalarda nadiren toksisiteye neden olabilir. Anafilaktik reaksiyonlar (ürtiker, şok, deri döküntüleri, diyare ve kaşıntı) görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Alkol, aminoglikozitler, aminosalisilatlar, antikonvülzanlar, kolestiramin, kolşisin absorpsiyonunu azaltabilir; C ve B12 vitaminini tahrip edebilir. Bu nedenle yüksek dozda C vitaminini bir saat önce ya da sonra almak gerekir. Kloramfenikol hematopoetik cevabı antagonize edebilir.