1ilaç

LİDESTOL Jel

Münir Şahin

 

Etken Madde(ler):

Lidokain HCl 2 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Hasta bölge iyice temizlendikten sonra jel yedirilerek sürülür, ayrıca kullanım sırasında steril gazlı bez kullanılması önerilir. Diş hekimliğinde ağız mukozası önceden kurulandıktan sonra tatbik edilmeli ve 36 saati aşmayan sürelerde uygun periyotlarla kullanılmalıdır. Bir günde üç tüpten fazla jel kullanılmaması gerekir. Lidestol Jel deriden su ile yıkanarak temizlenebilir. Uygulama sırasında yanma hissi oluşursa uygulanan bölge derhal yıkanarak ilaç uzaklaştırılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları; çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar; meme ucu anüs, dudak çatlakları ve ağrıları; endotrakeal entubasyon uygulamasında anestezik lübrikan olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Lidokain ve amid tipi anesteziklere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Lidokainin sıçan ve tavşanlarda yapılan deneylerinde fetusa herhangi bir zararı olmadığı saptanmış olmasına rağmen kadınlarda fetus üzerine etkisi bilinmediğinden özellikle gebeliğin erken dönemlerinde dikkat edilmelidir. Lidokainin etkenlik ve güvenilirliği uygun dozla ilgilidir. Mümkün olduğu kadar küçük dozlar uygulanmalıdır. Yaşlı hastalarda, çocuklarda ve açık yara uygulamasında bu noktaya dikkat edilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Lidokainin topikal uygulamasıyla sistemik yan etkiler son derece enderdir. Ancak yüksek miktarlarda ve yaygın uygulamalarda hızlı absorpsiyona bağlı yan etkiler olabileceği gibi aşırı duyarlılık, idiosenkrazi ve tolerans azalması gibi reaksiyonlar oluşturabilir. Bu reaksiyonlar arasında sinirlilik, baş dönmesi, görme bozuklukları, tremor, konvülsiyonlar sayılabilir.