1ilaç

PERMASOL Tablet

Münir Şahin

 

Etken Maddeler:

Potasyum permanganat 250 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Gargara ve lavajlarda 1/4000; ekzema, pişik, yanık ve cildin mantar hastalıklarında 1/1000-2000; morfin, afyon ve sitriknin zehirlenmesindeki mide yıkanmasında 1/5000, sebze ve meyvelerin dezenfeksiyonunda 1/1000'lik solüsyonda kullanılmalıdır. Yılan ısırmalarında 1/4000'lik solüsyonda 1-2 cc hemen ısırılan bölgeye enjekte edilmelidir. Oral yoldan kullanılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Bakterisid, fungusid, astrenjan ve oksidan etkilerinden dolayı antiseptik, dezenfektan ve koku giderici olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Potasyum permanganata hassasiyeti olan kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Dokuyu tahriş edici ve irritan etki gösterir. Hafif solüsyonları da çok kullanıldığında tahriş edici yanıklara sebep olabilir. Öldürücü dozu 5-10 gamdır. İyotlu dezenfektan maddelerle geçimsizdir. Organik vücut sıvıları bakterisid tesirini etkisizleştirir.

 

Yan Etkileri:

Konsantre çözeltileri yakıcı, sık kullanıldığında dilüe çözeltileri dokuyu tahriş edici, irritan etkili olabilir ve korozifyanıklar oluşabilir.Eğer mukoza ile temas oluşmuş ise kahverengi lekeler, ödem, hemorojiler ve perforasyona varan ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.