1ilaç

MEGADYN Pronatal Tablet

Mecom

 

Etken Maddeler:

Vitamin A 4000 IU, Vitamin B1 (Tiamin) 1.6 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 1.8 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 2.6 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 4 mcg, Vitamin C (Askorbik asit) 100 mg, Vitamin D2 (Ergokalsiferol) 500 IU, Vitamin E (dl-Alfa-tokoferol asetat) 15 IU, Vitamin H (Biotin) 0.2 mg, Kalsiyum pantotenat 10 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.8 mg, Nikotinamid (Niasinamid) 19 mg, Kalsiyum 125 mg, Demir 60 mg, Magnezyum 100 mg, Fosfor 125 mg, Bakır 1 mg, Mangan 1 mg, Çinko 7.5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 tablet
60 tablet,

 

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler tarafından günde bir tablet kahvaltı ile birlikte alınmalıdır. Sabahları aşırı bulantı ve kusması olan hamilelerde öğle yemeği ya da gerekirse akşam yemeği sırasında alınması önerilir.

 

 

Endikasyonları:

Gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve eksikliklere bağlı gelişecek istenmeyen etkilerin önlemesinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

A ve/veya D hiper vitaminozu bulunan olgularda, böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, demir birikiminin ya da demir kullanım bozukluğunun söz konusu olduğu kişilerde, hiperkalsemi ya da hiperkalsiürili olgularda ve ilacın içerdiği bileşenlerden bir ya da birkaçına karşı alerjisi olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Yüksek dozlarda hipervitaminoza neden olabilir. Gebelik kategorisi B’dir.

 

Yan Etkileri:

Nadiren kullanım sırasında kabızlık gibi gastrointestinal bozukluklar olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Birbirlerinin emilimlerini bozabileceklerinden dolayı demir içeren preparatlar, tetrasiklinler ile aynızamanda kullanılmamalıdır. Eğer tetrasiklinler ile aynı zamanda kullanılmaları gerekiyorsa, her ikiilacın alınması sırasında yaklaşık iki saatlik bir zaman farkı olmalıdır.