1ilaç

PROGESTAN Yumuşak Kapsül

Koçak Farma

 

Etken Maddeler:

Progesteron 100 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 yumuşak kapsül içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Ortalama günlük doz 200-300 mg'dır. Luteal yetmezliklerde, premenstrüel sendrom, benign mastopatiler, menstrüel düzensizlikler, premenapoz: Her siklusda 17. günden 26. güne (dahil) kadar. Menapozun yerine koyma tedavisi: Estrojenlerin tek başına kullanılması tavsiye edilmez. 3 haftalık estrojen uygulamasına son 2 hafta progesteron ilave edilir. 10 gün süre ile 200-300 mg/gün dozlarında, sonra 1 hafta tedaviye ara verilir. Luteal yetmezliğin neden olduğu kısırlık tedavisi: Termik eğrinin durumuna göre menstrüasyonun 17. gününden itibaren günde 3 kapsül. Menstürasyon bozuklukları: Kanamaların düzelmesine kadar. Düşük tehdidi varsa ya da luteal yetmezlik nedeniyle meydana gelen tekrarlayan abortusların önlenmesi: 3 doz halinde günde 3 kapsül kullanılır. Bazen doz günde 6 kapsüle çıkartılır.

 

 

Endikasyonları:

Premenstrüel sendrom, menstrüel düzensizlikler (disovülasyon veya anovülasyon), benign mastopatiler, premenopoz (hiperestradiolemi olmadan), menopoz (estrojenik tedaviyi tamamlayıcı olarak), luteal yetmezlik nedeni ile kısırlık, düşük tehlikesi veya luteal faz yetmezliğine bağlı tekrarlayan abortusların önlenmesinde endikedir. Progesteron kullanımı, korpus luteum salgısının yetersiz olduğu kesinlikle kanıtlanmış durumlarda uygundur.

 

 

Kontrendikasyonları:

Meme veya üreme organları karsinomasında, anormal ve nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda, ölü embriyo abortusunda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uyku hali oluşturabilme riski nedeni ile gece yatarken alınması önerilir. Her 6-12 ayda bir fiziksel muayene (özellikle meme ve pelvik organlara dikkat edilmeli), karaciğer fonksiyon testleri, Papanicolau testi yapılmalıdır. Gebelik kategorisi B'dir. Gebelerde gerekiyorsa kullanılabilir. Projestinler değişik miktarlarda anne sütü ile atılır. Emzirenlerin kullanmaması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Özellikle sabahları ilaç alınmasından 1-3 saat sonrasında zaman zaman baş dönmesi, uyku hali, sersemlik gibi reaksiyonlarla karşılaşılmıştır. Menstrüasyon süresinde kısalma veya arada kanamalar meydana gelebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bromokriptinle bir arada kullanılmaması önerilir. Çünkü projestinler amenore ve/veya galaktore meydana getirerek bromokriptinin etkisini bozabilir.