1ilaç

PROGESTAN Jel

Koçak Farma

 

Etken Maddeler:

Progesteron 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

80 g'lık ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 kez hastalıklı bölgeye temizlendikten sonra 5 g'lık işaretli bölüm uygulanır. Tedavi öncesi hasta detaylı bir muayeneye tabi tutulmalı ve malign bir durum olmadığı saptanmalıdır. Tedavi sırasında en az 6-12 aylık periyotlarla özellikle pelvis ve meme muayenesi yapılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Estrojen replasman uygulamalarında ek tedavi, premenstrüel sendroma bağlı rahim krampları ve anormal /ağrılı kasılmalar, organik patoloji yokluğunda disfonksiyonel rahim kanaması, estrojen tedavisi görenlerde sekonder amenore, infertilite tedavisi ve progesteron takviyesi veya progesteron replasmanı olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Göğüste veya genital organlarda bilinen veya şüphelenilen malignansi, atlanmış düşük, teşhis edilmemiş rahim kanaması, aktif tromboflebit veya tromboembolik bozukluklar veya hormona bağlı bir tromboflebit veya tromboembolik bozukluklar geçmişi, karaciğer fonksiyon bozukluğu veya karaciğer hastalığında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Tromboflebit, retinal tromboz, serebral embolizm ve pulmoner embolizme karşı dikkatli olunmalıdır. Trombotik bozukluklara ilişkin risk faktörü taşıyan hastalar dikkatle gözlenmelidir. Tedavi öncesi ve sırasında periyodik olarak jinekolojik muayeneler yapılmalıdır. Progestojenler sıvı tutulmasına neden olabilecekleri için epilepsi, astım, migren ve kalp veya böbrek fonksiyon bozukluğu gibi hastalıkları olan kadınların dikkatle gözlem altında tutulması gerekir. Depresyon geçmişi olan hastalar dikkatle gözlenmelidir. Doğal progesteronun karsinojenik ve mutajenik potansiyeli tespit edilmemiştir. Gebe kalmak isteyen kadınlarda gebeliğin ilk aylarında uygulanır. Tekrarlayan düşük veya düşük tehlikesinde endike değildir. Laktasyonda kullanımı önerilmez. Somnolans raporları alınmış olduğu için tehlikeli makina ve/veya motorlu araç kullanacak hastalar, dikkatli olmalıdırlar.

 

Yan Etkileri:

Karın, sırt, eklem, bacak ağrısı veya perineal ağrı; şişkinlik, göğüslerde şişkinlik/hassasiyet, yorgunluk, sıcak basması, laktasyon, su tutulması, konstipasyon, diyare, dispepsi, geğirti, flatulans, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, cinsel arzunun azalması, dismenore, disparoni, sık idrara çıkma, lökore, noktüri, vajinal kaşıntı/ iritasyon, vajinal kanama ve lekelenme, vajinal sekresyonda artma, baş dönmesi, depresyon, ruhsal durumda değişkenlik, başağrısı, uykusuzluk, iritabilite, sinirlilik, somnolans, akne, genital prürit.

 

İlaç Etkileşimleri:

Diğer intravajinal preparatlarla birlikte kullanılması önerilmemektedir. Hastaya intravajinal antifungal bir tedavi uygulanıyorsa oral tedaviye geçilmesi önerilir.