1ilaç

PANTOMED Plus Krem

Koçak Farma

 

Etken Maddeler:

Dekspantenol (D-pantenol) 50 mg/g, Klorheksidin HCI 5 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde birkaç kez ince bir tabaka halinde uygulanır. Meme başı çatlaklarında kullanılışı sırasında, emzirmeden önce meme başı temizlenmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Enfeksiyon riski taşıyan her tür yüzeysel yaralar (örn. sıyrıklar, kesikler, çizikler, ragadlar, yanıklar, ağrılı yaralar, dermatitler), ayak ülserleri ve dekübitus ülserleri gibi kronik ülserler, deri enfeksiyonları (örn. ikincil olarak enfekte olmuş ekzema ve nörodermatit), emziren kadınlarda meme başı çatlaklarının tedavisinde ve küçük cerrahi girişimlerde, yaralanmalarda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve delinmiş kulak zarına uygulanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göz ve mukoza membranına temastan kaçınılmalıdır. Enfekte olma olasılığı bulunmayan deri irritasyonlarının tedavisinde kullanılmamalıdır (örn. güneş yanıkları). Bu tür olgularda sadece dekspantenol müstahzarlarının kullanılması önerilir. Meme başı çatlaklarının tedavisinde kullanıldığında emzirmeden önce memenin ilaçtan temizlenmesi gereklidir. Hayvanlarda yapılan üreme çalışmaları fetüs ile ilgili herhangi bir risk ortaya koymamıştır; buna karşın gebe kadınlarda yapılan kontrollü çalışmalar ile ilgili veri bulunmamaktadır. Gebelik döneminde geniş deri alanlarına uygulamaktan kaçınılması önerilir. Emziren kadınlarda kullanılabilir ancak emzirme sırasında aşırı miktarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren allerjik deri reaksiyonları ve yanma gözlenmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Klorheksidin, sabunlar ve diğer anyonik bileşiklerle geçimsizdir. Bir etkileşme olasılığına karşı önlem olarak başka antiseptik maddelerle aynı zamanda kullanılmamalıdır.