1ilaç

MAGNEZİ KALSİNE Toz

İstanbul

 

Etken Madde(ler):

Magnezyum hidroksit 70 g

 

Piyasa Şekilleri:

70 g'lık ambalaj

 

Kullanım Şekli:

Mide ekşimelerinde 0.5-1 g hafif müshil olarak 2-3 g, müshil olarak 8-10 g (gece yatarken) ve arsenikle asit zehirlenmelerinde 15-25 g kullanılır. Bir kahve kaşığı yaklaşık 2 g'dır.

 

 

Endikasyonları:

Peptik ülser, gastrit peptik özofajit gibi durumlarda görülen hiperasiditelerin semptomatik tedavilerinde, çeşitli nedenlere bağlı kabızlıklarda laksatif olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Böbrek fonksiyon yetmezliğinde, apandisitte, ülseratif kolitte, kolostomi ve ileostomide, kronik diyarede, barsak tıkanmasında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma gibi akut apandisit belirtisi olasılığı durumlarında ve böbrek yetmezliklerinde kullanılmamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanılan yüksek dozlardan kaçınılırsa gebeliğin son 6 ayında kullanılabilir.

 

Yan Etkileri:

Hipermagneziemi gibi elektrolit dengesizliklerine neden olabilir. Nadiren kusma, bulantı, mide krampları yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tetrasiklin grubu antibiyotikler, antihistaminikler, amfetamin, antimuskarinik ajanlar, oral antikoagülanlar, indometazin, demir müstahzarları, naproksen, psödoefedrin, kinin, kinidin, salisilatlar, sülfodiazin, digoksin gibi ilaçların absorpsiyonunu azaltıp biyoyararlılıklarını etkileyeceğinden, bu ilaçların alımından 2 saat önce ve sonra magnezyum alınmamalıdır.