1ilaç

GELOFUSINE IV İnfüzyon Solüsyonu

İrengün

 

Etken Maddeler:

Süksinile jelatin (Modifiye sıvı jelatin) 40 mg/ml, Sodyum klorür 7 mg/ml, Sodyum hidroksit 1.36 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

Setsiz: 500 ml'lik plastik şişelerde, Setli: 500 ml'lik plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Gelofusine intravenöz olarak uygulanır. Total dozaj, süre ve infüzyon hızı hastanın klinik durumuna bağlıdır ve gerektiğinde, kan basıncı gibi genel sirkülasyon parametrelerine göre ayarlanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Hipovolemik şokun (örneğin kanamaya veya travmaya, peri-operatif kan kaybına, yanıklara ve sepsise bağlı olan) önlenmesi ve tedavisi, ekstra-korporeal sirkülasyonda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Jelatine bilinen aşırı duyarlılık, hipervolemi, hiperhidrasyon, şiddetli kardiyak yetmezlik, şiddetli kan pıhtılaşma bozukluğunda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Astım gibi alerjik hastalıkları olan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Oligoüri ve anüri ile birlikte seyreden böbrek bozuklukları ve kardiyak yetmezlik gibi dolaşım yüklenmesi riski bulunan hastalara verilirken özellikle dikkatli olunmalıdır. Böyle durumlarda, uygulama sıkı hemodinamik monitorizasyon altında gerçekleştirilmelidir. Doz aşımı durumunda, gerekli görülürse diüretik verilebilir. Gebelik kategorisi C'dir. İnsanlarda gebelikte kullanımı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Anaflaktoid/anaflaktik reaksiyonlar göz ardı edilemeyeceğinden, gebelikte çok gerekli olmadığı sürece kullanılmamalıdır. anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme sırasında kullanılabilir.

 

Yan Etkileri:

Benign deri semptomları (ürtiker), yüzde ve boyunda flushingden, kan basıncında düşme, şok, bronkospazm, kalp ve solunum durmasına kadar çok daha az görülen değişik şiddetlerde anaflaktoid/anaflaktik reaksiyonlara yol açabilir. Bu reaksiyonlar uyanık ve anestezi altındaki hastaların her ikisinde de görülebilir. Geçici hafif bulantı veya abdominal ağrı, vücut sıcaklığında geçici hafif artış görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Kan çökme hızı, idrar spesifik ağırlığı ve spesifik olmayan protein tayinleri (örn. biüret metodu ile) parametreleri etkilenebilir.