1ilaç

NERİSONA-C Krem

Intendis

 

Etken Madde(ler):

Diflukortolon valerat 0.1 %, Klorkinaldol 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeye uygulanır. Süt çocukları ve 4 yaşına kadar çocuklar, özellikle kundakla örtülü deri bölgelerinde, 3 haftadan uzun süre tedavi edilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Topikal kortikosteroid tedavisine yanıt veren bakteri ve/veya mantarlarla enfekte deri hastalıkları. Nummuler ekzema, seboreik ekzema, dishidrotik ekzema, varikoz durumlardaki ekzema (ülserlere uygulamaktan kaçınılmalı), bakterid, ekzematid. Belirgin enflamasyon olan bakteriyel enfeksiyonlar (piyoderma, follikülit, impetigo, eritrazma). Dermatofit, maya, maya benzeri mantarlara bağlı dermatomikozlarda, belirgin akut enflamasyon veya sekonder ekzematizasyon olduğunda (tinea, kandidiyaz, pityriasis versicolor). Ayrıca, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı profilaksi istenen enflamatuvar ve allerjik deri hastalıklarının tedavisinde de önerilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tüberkülotik, sifilitik lezyonlar veya viral hastalıklar bulunduğunda (vaccina, çiçek ve su çiçeği) kullanılmamalıdır. Canlı aşıların uygulaması sırasında kullanılmamalıdır. Bileşimdeki maddelere karşı duyarlılığı bilinenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gözlerde kullanılmamalıdır. İrritasyon görülürse topikal kortikosteroid uygulaması durdurulmalı, uygun olan başka bir tedaviye geçilmelidir. Kesin gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır. Kullanılmaları gerekli görülürse özellikle ilk üç ayda aşırı olarak, uzun bir süre ve fazla miktarda kullanılmasından kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Vücudun %10'dan fazla bir bölümünde ve/veya 4 haftadan uzun bir süre uygulandığında, özellikle kapalı pansuman kullanılmaktaysa birtakım lokal yan etkiler görülebilir. Deride atrofi, telanjiektazi, çatlaklar, akne oluşumu, eritem, irritasyon, sekonder enfeksiyon, ayrıca absorpsiyonun artmasına bağlı olarak sistemik yan etkiler (adrenal supresyon dahil) görülebilir.