1ilaç

ULTRALAN Crinale Solüsyon

Intendis

 

Etken Maddeler:

Fluokortolon pivalat 5 mg/ml, Salisilik asit 10 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

20 ml'lik plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 2-3 kez uygulanır. Ultralan Crinale hastalıklı deriye birkaç damla şeklinde uygulanır ve hafifçe ovularak yedirilir. Çözücünün buharlaşmasından sonra, bu işlem 1-2 kez tekrarlanır. İyileşme görüldükten sonra günde tek uygulama yeterlidir.

 

 

Endikasyonları:

Lokal kortikoid tedavisine yanıt veren, öncelikle kuru tüm iltihabi ve allerjik deri hastalıklarında ve özellikle terapötik açıdan etkilenmesi güç olan ve kabuklanma ile seyreden olgularda; psoriasis, psoriasis vulgaris, seborrhoea cabitis, seboreik ekzema, kronik ekzema, dış işitme yolu ekzeması, anogenital alandaki ekzema, dishidrotik ekzema, neurodermitis circumscripta, pityriasis simpleksin tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tüberküloz veya uygulama yerinde luetik süreçler bulunduğunda ve virozlarda (örn. vaccina, variola, varicella) kontrendikedir. Süt çocukları ve küçük çocuklarda uygulanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Salisilik asit konsantrasyonuna bağlı olarak sekonder enfeksiyonların ortaya çıkması engellenebilir. Primer bakteriyel ve mikotik deri hastalıkları (özellikle şiddetli formları) için bu konsantrasyonlar yeterli değildir. Bu gibi durumlarda ek olarak antibakteriyel veya antimikotik bir tedavi uygulanmalıdır. Ragadlara veya ülserasyonlarda (örn. ulcus cruris) uygulanmamalıdır. Yüze uygulamalarda göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Perioral dermatit ve rosacea tedavisi için uygun değildir. Zarı perfore olan kulağa uygulanmamalıdır. Salisilik asit hemen hemen tümüyle rezorbe olduğu için ulcus pepticumlu, böbrek rahatsızlıkları ve hemorajik diatezli olan hastalarda veya diğer salisilik asitlerin sistemik kullanımıyla beraber uygulamadan kaçınılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında kortikoid içeren lokal müstahzarlar, büyük miktarlarda ya da uzun süreli kullanılmamalıdır. Gebelikte 4 haftadan uzun süreli ve/veya vücudun %10'undan büyük alanlardaki uygulamalardan kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Geniş vücut alanlarına uygulandığında ve/veya uzun süreli kullanıldığında rezorbsiyona bağlı olarak kortikoid ve salisilik asit sistemik etkileri ve/veya deride atrofi, telanjiektaziler, striae, akne türünde deri belirtileri, perioral dermatit ve hipertrikoz görülebilir. Nadir olgularda allerjik deri reaksiyonları oluşabilir. Gebeliğin son haftalarındaki uygulamalar sonucu yeni doğanlarda böbreküstü bezi fonksiyon bozukluğu gibi yan etkilere rastlanabilir. Mukozlara uygulandığında (örn. anal, genital alan) bir süre için yakar.