1ilaç

FINACEA Jel

Intendis

 

Etken Maddeler:

Azelaik asit 15 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Finacea Jel uygulanmadan önce, deri su ile iyice temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Günde 2 defa (sabah ve akşam) yaklaşık 0.5 g (2.5 cm) azar azar hastalıklı deri kısımlarına sürülür ve deriye masaj yaparak yedirilir. Aşırı iritasyon durumlarında her uygulamada kullanılan jel miktarı azaltılmalı veya iritasyon geçene kadar uygulama sıklığı günde bir kereye indirilmelidir. Gerekirse tedaviye bir kaç gün ara verilebilir. Genel olarak, bariz bir iyileşme 4 hafta içinde ortaya çıkar, ama optimal bir sonuç alınması için bir kaç ay düzenli kullanılması önerilir. Hastalar, baharatlı yiyecekler, çok sıcak yiyecek ve içecekler ile alkollü içeceklerden uzak durmaları ve yüz temizliği için sadece çok yumuşak sabun veya sabun içermeyen temizleme losyonu kullanmaları konusunda bilgilendirilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Yüz bölgesindeki hafif ile orta dereceli papüler-püstüler akne tedavisi. Papülopüstüler rozaseanın topikal tedavisi.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşırı duyarlılık gösterenlerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Embriyotoksisite, fertilite, teratojenite çalışmaları sonucu azelaik asitin topikal kullanım sonucunda bu açıdan risk oluşturmadığı bildirilmiştir. anne sütüne geçme oranı çok düşüktür, buna rağmen gebelerde kullanılmamalı veya gerektiğinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı ve yanma hissi görülebilir. İrritasyon devam ederse kullanım sıklığı azaltılmalıdır (günde 1 kez). Gerekirse kullanımına son verilmelidir.